Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Návrat legendy – „Bugatti – Lobkowicz – Turnov“

Návrat legendy – „Bugatti – Lobkowicz – Turnov“, autor: ilustrační foto

Celodenní akce připomínající osobnost téměř zapomenutého turnovského rodáka Jiřího Kristiána Lobkowicze se v Turnově uskuteční ve čtvrtek 22. května 2014.


Motoristickou legendu z počátku minulého století připomenou přednášky historiků automobilismu pro školní děti i veřejnost a výstava až dvaceti historických vozidel, včetně značky Bugatti.  Absolutní perlou bude Bugatti 52 zapůjčené pro tuto mimořádnou příležitost z Národního technického muzea z Prahy. Celodenní program vyvrcholí odhalením pamětní desky J. K. Lobkovicze na jeho rodném domě v Palackého ulici č. 440 v 16:30 hodin. „Tam dnes sídlí Kniha U Jizery,“ upřesňuje vedoucí odboru školství, kultury a sportu turnovské radnice René Brož. Podle něj by touto akcí mohlo být vedle kamenářství a šperkařství otevřeno nové, pro cestovní ruch jistě zajímavé téma  - Turnov a automobilismus, protože rozvoj motorismu šel ruku v ruce s fenoménem Českého ráje. Pamětníci také jistě vzpomenou na plochou dráhu v Turnově.

Jiří Kristián Lobkovicz se narodil v Turnově 22. února 1907. Jeho osudem byly automobily. Vášeň pro rychlé vozy zdědil po svém otci a záhy po dosažení dospělosti začal závodit. S vozy značky Bugatti dosáhl několika významných úspěchů. Slibná kariéra talentovaného závodníka však skončila na berlínském okruhu Avus dne 22. května 1932. Tehdy Lobkowicz nezvládl své nové vozidlo Bugatti 54, krátce po startu havaroval a smrtelně se zranil.

ikona souboruPozvánka


Vytvořeno 14.5.2014 10:52:10 | přečteno 842x | Bc. Radek Drašnar