Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

I čtvrté společné česko-saské dílny přinesly dětem zajímavé poznatky z přírodních věd

projekt Společná cesta k přírodním vědám, autor: MěÚ Turnov

Čtvrtá a zároveň poslední společná přírodovědecká dílna projektu Společná cesta k přírodním vědám financovaného z Evropské unie se uskutečnila v Turnově ve dnech 17. – 18. června 2014.


Dílny se zúčastnily děti ze ZŠ 28. října a školy v německém Ottendorfu. října a školy v Ottendorfu. V průběhu dvou dnů prošli žáci přírodovědeckými dílnami. V nich si na střední uměleckoprůmyslové škole vyzkoušeli ruční i strojové broušení drahých kamenů a také měli možnost prohlédnout si školu i s výkladem o vystavených uměleckých dílech. Zúčastnili se dvou pokusů zvaných. „hadi na stole“ a „sopečný kráter“, v obou šlo o chemické reakce.  Měli také možnost vyzkoušet výrobu papírových raket, slunečních hodin. Pozorovali lom světla, pomocí přístroje VERNIER testovali teplotu vody při vaření v rychlovarné konvici a též vývoj a šíření decibelů v místnosti. V dílně na zahradě Žluté ponorky pod stanem testovali přírodní barviva, ze kterých vytvořili krásný moderní umělecký obraz. Poznávali živočichy žijící ve vodě a zkusili si vytvořit maketu lidských plic z gumové rukavice, brčka, PET lahve a nafukovacích balónků. „Ve večerních hodinách žáci navštívili hvězdárnu v Turnově na Vrchhůře, kde sledovali na obloze zapadající slunce. A poté měli možnost se rozhlédnout dalekohledy po krajině,“ informovala Renata Špačková z projektového týmu.  Druhý den před obědem měli na programu exkurzi do Galerie Granát s ukázkou ruční výroby šperků a odborným výkladem. Zakončení společných dílen se konalo na zahradě Střediska pro volný čas dětí a mládeže Turnov, známého jako Žlutá ponorka. „Zde byl od 13 hodin česko-saský projekt Společná cesta k přírodním vědám prezentován v rámci společné přírodovědecké burzy,“ upřesnila Špačková. Návštěvníkům akce byly k dispozici atrakce v podobě skákacího hradu a lezecké stěny, tvořivé dílny a ukázky činností kroužků. Zakončení projektu se zúčastnili i starostové obou partnerských měst Tomáš Hocke a Michael Langwald, kteří slavnostním přípitkem otevřeli nově adaptované prostory Žluté ponorky.

Další informace o projektu a fotogalerii z jednotlivých aktivit naleznete na internetových stránkách města Turnova, na adrese https://www.turnov.cz/cs/mesto/dotace-a-projekty/op-ps-cr-sasko/spolecna-cesta-k-prirodnim-vedam.html.

Tento projekt je spolufinancován z Programu Cíl 3/Ziel 3 na podporu přeshraniční spolupráce 2007-2013 mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko.

evropsky fond pro regionální rozvojZiel 3


Vytvořeno 1.7.2014 14:08:58 | přečteno 560x | Bc. Radek Drašnar