Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Vandal poškodil strom

poškozený strom v Brigádnické, autor: R. Drašnar

Kdosi moudrý pronesl:  „Lidé a stromy spolu žili od pradávna. Strom a jeho dřevo provázely a provázejí člověka od kolébky k hrobu“. A kdosi nemoudrý jeden strom v Turnově vědomě poškodil. 

V listopadu roku 2012 byl v ulici Brigádnické z důvodu špatného zdravotního stavu pokácen javor mléč (Acer platanoides). Měl značně proschlou korunu a na kosterních větvích byla patrná infekce způsobená dřevokaznými houbami. Strom bylo nutné pokácet.

Během krátké doby byl na stejném místě vysazen nový alejový strom stejného druhu s  mechanicky nepoškozenou a pravidelně větvenou korunkou, s rovným kmenem probíhajícím až k vrcholu korunky. Byl to zdravý strom z produkce známé školkařské firmy, který skýtal záruku, že z něj vyroste statný alejový strom. Nestane se tak. Neznámý vandal nejhoršího ražení jej úmyslně poškodil.  Odřízl mu špičku, zakrátil kosterní větve a kabelem zaškrtil v koruně kmen. Jaký k tomu měl důvod?  Co ho k tomu vedlo?  Strach, že strom bude stínit? Že v něm budou hnízdit ptáci? Bude z něj padat listí? „Strom, který mohl růst desítky let, aniž by kohokoli ohrožoval, a zkrášlovat ulici, někdo zničil během několika minut,“ konstatovala vedoucí odboru životního prostředí turnovské radnice Miloslava Šípošová.

Tím nebyla způsobena pouze ekologická újma, ale i škoda majetková. Město Turnov vynaložilo na nákup a výsadbu stromu čtyři tisíce korun.  Protože poškozený strom bude muset být na podzim nahrazen stromem novým, budou vynaloženy další finanční prostředky z městského rozpočtu. Mohly být využity mnohem účelněji.

„Bohužel se jedná jen o jeden z mnoha případů zbytečného poškození či zničení městského majetku.  Nechápu, že někdo může takhle jednat,“ posteskla si Šípošová.

poškozený strom v Brigádnicképoškozený strom v Brigádnicképoškozený strom v Brigádnické

Vytvořeno 30.8.2013 10:55:17 | přečteno 943x | Bc. Radek Drašnar