Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Mariánské náměstí zdobí nová zeleň

zeleň na Mariánském náměstí, autor: R. Drašnar

Firma Petra Vykruta z Ostravy – Hrabůvky, která uspěla ve výběrovém řízení, dokončila v posledním říjnovém týdnu roku 2013 rekonstrukci zelených ploch v okolí chrámu Narození Panny Marie na Mariánském náměstí.

Byly  založeny trvalkové záhony podél kostela, v rabátkách pod javory a trvalkové záhony ve štěrku před finančním úřadem. Sortiment a způsob založení záhonů byl zvolen tak, aby v celém vegetačním období harmonicky doplňoval řešený prostor. V plně osluněných partiích byly do štěrkového mulče  vysazeny suchomilné rostliny, které zvýší atraktivitu tohoto místa zejména v letních a podzimních měsících. V částečně zastíněných partiích byly použity druhy trvalek, které budou nejvíce efektní v jarních a letních měsících. Jako mulč byla v těchto partiích použita jemně drcená kůra. Do rabátek pod stromy byly použity odolné druhy trvalek, rabátka jsou mulčována mulčovacím štěrkem. Barevně jsou všechny typy záhonů sladěny a rytmizovány tak, aby vytvářely kompaktní celek. Aby se mohly rostliny na stanovištích zdárně vyvíjet, nedocházelo k jejich sešlapávání a byl omezen vstup psů, byly záhony zabezpečeny zábranami v podobě nízkého dřevěného plůtku. „Věřím, že díky instalaci kamery na Mariánském náměstí se daří a dařit bude vysazené rostliny chránit před krádežemi,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí turnovské radnice Miloslava Šípošová. V současné době nelze dostatečně ocenit práci a úsilí lidí, kteří květinové záhony navrhli a vysázeli, protože rostliny jsou již ve vegetačním klidu. „Až ve vegetační sezóně roku 2014 záhony rozkvetou všemi barvami, zvýší se atraktivita tohoto prostoru,“ doplnila Šípošová.

Město Turnov přišla úprava zeleně na téměř 280 tisíc korun. Autorem návrhu byl zahradní architekt Josef Souček.

zeleň na Mariánském náměstí zeleň na Mariánském náměstí

Vytvořeno 31.10.2013 11:53:59 | přečteno 1352x | Bc. Radek Drašnar