Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Upozornění pro občany, kteří využívají pytlový sběr tříděných odpadů

pytlový sběr, autor: OŽP MěÚ Turnov

Na začátku října proběhl desátý svoz pytlového sběru tříděných odpadů. Jsme rádi, že občané využívají tuto možnost třídit. V průběhu svozů se však znovu opakují některé problémy.

Občané dávají do pytlů velmi málo vytříděných odpadů a pytle jsou poloprázdné. V tomto svozu jsme zaznamenali pytle na papír, jejichž váha byla necelé dva kilogramy. Po roztržení pytle jsme zde našli 5 malých krabic, které nebyly rozloženy (viz. obrázek).  V takovém případě se jedná o velmi nehospodárné nakládání s pytli.

Pokud do pytle na papír dáváte noviny, časopisy a letáky, je potřeba dodržet maximální limit cca 10 kg na jeden pytel. V opačném případě, kdy do pytle dáváte lehké krabice, je třeba pytel naplnit co nejvíce. To znamená, krabice rozložte nebo sešlapte a naplňte pytel na maximum tak, aby se dal zavázat a opatřit čárovým kódem.

Podobný problém s malou naplněností pytlů se celkem často vyskytuje u nápojových kartonů a u kovů. Pokud je to možné rozkládejte obaly od nápojových kartonů. Do pytle je co nejvíce namačkejte a pokud pytel není plný, nepřipravujte ho k odvezení a počkejte na další svoz. U třídění kovových obalů je možné některé menší plechovky od nápojů sešlapat, aby se zmenšil jejich objem.

Na jeden pytel nalepujte pouze jeden čárový kód. Na některých pytlích byly nalepeny i dva čárové kódy. Načítá se pak pouze jeden a jedná se o zbytečné plýtvání čárovými kódy.

Čárové kódy přelepujte pouze obyčejnou, průhlednou (hladkou) izolepou. Na přelepení nepoužívejte jiné druhy lepicích pásek. Kódy pak nelze čtečkou zaznamenat. Zadání pak musí proběhnout ručně a to celý proces zpomaluje.

Při přelepování čárových kódů izolepou je důležité, aby kód zůstal rovný, nepřehnutý, aby se dal sejmout čtečkou.

Pytle označujte odpovídajícími typy štítků. Na každém z nich je nadepsán druh odpadu. Pokud jsou pytle označeny nesprávným štítkem, nejsou tyto kilogramy započteny do slevy.

Při sběru kovů do pytlů dělá velmi mnoho občanů chyby v třídění. Rozhodně neplatí, že co je lesklé, je kovové. Důsledně hledejte na výrobcích označení druhu odpadu. Nejčastější chybou je, pokud lidé do směsných kovů dávají následující odpady – obaly od chipsů, plastová víčka od některých jogurtů, obaly od mleté kávy, víčka od různých druhů pomazánek apod. Tyto odpady do směsných kovů nepatří. Na přiložených fotkách vidíte některé příklady.

Objevil se také případ, že pytel s kovy byl naplněn obaly od nebezpečných látek. Tyto obaly nepatří do pytlového sběru tříděných odpadů, ale je možné je zdarma předat na sběrný dvůr Vesecko.

Opět bylo zaznamenáno několik chyb v třídění plastů. V několika žlutých pytlích byl polystyren, který do směsných plastů nepatří.

Žádáme všechny, kteří se do třídění zapojují, aby přesně dodržovali pravidla pro třídění. V případě nejasností se můžete obrátit na odbor životního prostředí MěÚ Turnov (481 366 160). Pokud by někdo opakovaně využil pytlového sběru tříděných odpadů pro odpady, které do pytlů nepatří, nebo bude opakovaně předávat pytle poloprázdné, bude z pytlového sběru vyloučen.

Odbor životního prostředí, MěÚ Turnov 

Pytlový sběr říjen 2014

pytlovy sber 1

pytlovy sber 1

 
pytlovy sber 2

pytlovy sber 2

 
pytlovy sber 3

pytlovy sber 3

 
pytlovy sber 5

pytlovy sber 5

 
pytlovy sber4

pytlovy sber4

 
 
Vytvořeno 6.10.2014 18:24:37 | přečteno 832x | Ing. Klára Preislerová