Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Obyvatelé měli možnost seznámit se s návrhem úpravy Metelkových sadů

prezentace návrhu úpravy Matelekových sadů 16.4.2014, autor: R. Drašnar

Odbor životního prostředí turnovské radnice představil veřejnosti architektonickou studii úpravy Metelkových sadů. Prezentace se uskutečnila ve středu 16. dubna 2014 v budově hotelové školy ve Zborovské ulici.


Smysl setkání s veřejností  v úvodu vysvětlila a průběh prezentace architektonické studie úpravy Metelkových sadů představila moderátorka Blažena Hušková. Starosta města Tomáš Hocke pak zdůvodnil, proč by k úpravě parku mělo dojít. „Zatím jde jen o studii, na realizaci zatím nemáme finanční prostředky. Nicméně Turnované se vztahem k parkům a zeleni se mohou vyjádřit a vznést připomínky,“ sdělil Hocke. Vedoucí odboru životního prostředí Miloslava Šípošová před samotnou prezentací návrhu krátce shrnula nedávnou historii, kdy město Turnov v roce 2006 podala žádost do grantového programu Nadace Proměny. Ta vítězi soutěže nabízela zpracování návrhu úpravy městského parku zdarma. Turnov se mezi šedesáti uchazeči dostal až do finále. Odborná porota dala nakonec přednost Broumovu. „Od té doby se však datuje naše spolupráce s pražským architektonickým ateliérem AND,“ shrnula Šípošová a dodala, že Jaromír Kosnar a Ondřej Smolík z této firmy jsou autory studie úpravy Metelkových sadů. „Sady byly pěkné, lidé odjinud se sem jezdili dívat. Bylo v nich místo pro mladé, staré, rodiny s dětmi. Bylo si kde hrát, v parku byly trávníky a poskytoval klid i místo pro sport,“ zavzpomínal jeden z několika málo účastníků veřejného projednávání Otakar Grund. „A právě na to chceme navázat. Nechceme park za každou cenu zaplnit,“ předeslal jeden z autorů studie Kosnar. Pak už se na plátně objevily obrázky prezentující stávající stav a nápady architektů. Vstupní část parku by měla zahrnovat volnou plochu pro hry, chybět by neměl informační prvek. Zejména mladí ocení možnost dobití mobilu a wi-fi. Zpříjemnit prostředí by měl vodní prvek. Bezprostřední okolí pomníku Jindřicha Metelky by měla tvořit travnatá plocha k volnému vstupu a odpočinku. Dětské hřiště ve střední části parku vymysleli tvůrci jako tři terasovité plochy s pískovým povrchem, herními prvky a lavičkami. Autoři studie nezapomněli ani na starší děti, když do jedné z částí parku umístili cvičební prvky a lanovku. Součástí parku by měl i eko-kout s různými typy výsadeb, úprav a prvků poznávacího charakteru. Uprostřed zadní části by budoucí návštěvníci parku měli najít zcela nový prvek – lanové lávky, prolézačky a šplhací lana mezi vzrostlými stromy. „Nepodaří se nám obnovu provést najednou. Naším cílem je, abychom měli komplexní a odsouhlasený návrh, který bude možné realizovat postupně,“ shrnul starosta Hocke a uvedl, že nejaktuálnější se řešit dětské hřiště. Na něm jsou herní prvky zastaralé a některé dokonce nevyhovují současné legislativě.  Potom by mohlo dojít na vstupní část parku. Vše je ale otázka financí. „Zeleni a parkům věnujeme ve městě velkou pozornost. Velmi mne mrzí, že na dnešní prezentace architektonické studie oslovila tak málo Turnovanů. Nepřišel ani nikdo ze zastupitelů, chyběli členové komise pro životní prostředí,“ posteskl si Hocke.

Tato akce byla podpořena Libereckým krajem.

Vytvořeno 5.5.2014 8:03:01 | přečteno 390x | Bc. Radek Drašnar