Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Murska Sobota (Slovinsko)

znak murska sobota

Město je centrem spádové oblasti - v nejbližším okolí žije dalších 20 tis., v širším spádovém území města pak 100 tis. obyvatel. Leží ve východní části země, 30 km od rakouských, maďarských a chorvatských hranic.  

Počet obyvatel: 14.000
Web: www.murska-sobota.si

Partnerská smlouva byla uzavřena v roce 2005 (ikona souboručesky/ikona souboruslovinsky).

Město bylo založeno v r. 1348, administrativním centrem oblasti je od r. 1918.

V současnosti je Murská Sobota významným hospodářským centrem regionu, kde nachází zaměstnání na 16.000 pracovních obyvatel z místa i celého okolí.

Budoucnost vidí v rozvoji turismu - v okolí jsou termální prameny, chráněná přírodní oblast, cyklostezky. Město je také významným kulturním centrem. Má velkou moderní knihovnu, několik škol, usiluje i o školu vysokou. Mimo jiné je zde i hotelové škola. Působí tu kulturní spolky i sportovní oddíly. V oblasti zdravotnictví a sociální péče je město dobře vybaveno - je zde nemocnice (800 lůžek, 1070 zam.), městská poliklinika, domov důchodců pro 300 obyv., staví se byty pro staré občany. Je tady zřejmé, že možnosti spolupráce mezi oběma města jsou velmi široké.

Město má dlouhodobé partnerské vztahy s několika zahraničními městy a má zájem tuto spolupráci rozšiřovat.

Vytvořeno 8.6.2012 17:02:12 | přečteno 2285x | Richard Mochal
load