Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Idar-Oberstein (Německo)

znak idaroberstein

Město je významným evropským centrem kamenářství a šperkařství, i když dnes již tyto obory nehrají stěžejní úlohu v jeho ekonomice. Přesto si zde z tohoto tradičního řemesla udělali svou značku, díky které zná toto město nejen celé Německo, ale i zahraničí. 

Počet obyvatel: 40.000
Web: www.idar-oberstein.de

Partnerská smlouva uzavřena v roce 2006 (ikona souboručesky/ikona souboruněmecky).

Počet lidí zaměstnaných v tomto oboru je srovnatelný s Turnovem, ale samozřejmě tu neproběhla taková centralizace jako u nás. V Turnově hraje stěžejní roli Granát s 500 zaměstnanci a můžeme sem počítat i Preciosu s více než tisícovkou pracujících.

V Idar - Obersteinu a okolí se dodnes nachází na 400 kamenářských firem (od 1 do 150 zaměstanců), které sídlí převážně v centru, a proto je toto řemeslo vidět na každém kroku. Vše umocňuje i výzdoba veřejných prostranství - drahé kameny najdete na pěší zóně, při výzdobě křižovatek, opěrných zdí, kašen i soukromých budov, přičemž se na všem podílejí místní firmy.

Za drahými kameny sem přijede ročně až 800 tis. návštěvníků. Na ně čekají nejen dvě kamenářská muzea, podzemní štola s bezbariérovým přístupem, stará brusírna s moderním návštěvnickým centrem, ale i další památky, samozřejmě vše s perfektním servisem a průvodcovskými službami. V rámci prohlídek města, při jejichž zajištění spolupracuje informační centrum s 20 odbornými průvodci, je návštěvníkům umožněna i návštěva některých brusíren. Turisté jsou přínosem nejen pro zdejší restaurace, hotely (kterých není mnoho) a další obchody, ale významně z nich profitují i místní kamenáři a šperkaři.

Vytvořeno 8.6.2012 16:56:57 | přečteno 2507x | Richard Mochal
load