Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Významné osobnosti města Turnova

Historické události, které jsme si zvykli nazývat ustálenými termíny a označovat strohými letopočty, oživují skutečné životy lidí a jejich osudy. Osudy veřejnosti více i méně známých osobností, které jsou svým narozením, životem či tvorbou nedílně spjaty s naším městem, představujeme formou výstavy, která vznikla u příležitosti 750 let od první písemné zmínky o městě v roce 2022. S významnými osobnostmi města, které byly pochovány na Mariánském hřbitově se můžete seznámit v Novém turnovském Pantheonu.

Výstava Významné osobnosti města Turnova k 750 výročí

V jubilejním roce od první dochované písemné zmínky o Turnově si město různými formami připomnělo svou vlastní historii. A protože veškeré obecní společenství tvoří lidé, byla právě lidem – významným rodákům i těm, kteří v Turnově prožili svůj život, byť se narodili jinde – věnována výstava, která byla na podzim roku 2022 k vidění na náměstí Českého ráje.

Naleznete zde jména, o nichž se učí děti ve škole, ale i osoby, které byly časem (neprávem) zapomenuty. Texty jsou doplněny fotografiemi – a to mimo jiné snímky míst, která se s jednotlivými osobnostmi v Turnově pojí. Jedinců, kteří by si zasloužili pozornost, je pochopitelně mnohem více, naším cílem však bylo ukázat, že v Turnově se narodila, žila a pracovala řada osob z nejrůznějších oborů.

Autor textu: Mgr. Bc. Lenka Křížová, Ph.D.
Odborné konzultace: PhDr. Zdeněk Doskočil, Ph.D.; Mgr. et Mgr. Jaroslav Kříž, Ph.D.; Mgr. David Marek; Mgr. Pavel Mlejnek; Mgr. Antonín Mojsl
Grafická úprava: Jiří Lode, Martina Máta Nosková
Fotografie: Muzeum Českého ráje v Turnově
Tisk velkoplošných panelů: Reklama Corap, Antonín Šrajer

ikona souboruVýstava Významné osobnosti města Turnova ke stažení


Osobnosti pochované na turnovském hřbitově

ikona souboruNový turnovský Pantheon

Vytvořeno 11.11.2020 15:16:17 | přečteno 1438x | Richard Mochal
load