Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Vaše názory nezůstanou bez reakce

O tom, že starosta města reaguje na podněty a připomínky obyvatel i návštěvníků Turnova, svědčí odpověď na e-mail jedné občanky adresovaný vedoucímu představiteli města v polovině března roku 2014.


Obyvatelka města ve svém e-mailu píše: Dobrý den, pane starosto, ačkoli v Čechách je spíše zvykem stěžovat si doma či v hospodě, nedá mi to a rozhodla jsem se obrátit přímo na Vás, abych Vám sdělila několik postřehů coby občana Turnova.Musím konstatovat, že Turnov jako místo pro život rozhodně není přívětivé a vstřícné ke svým občanům. Ano, má krásné okolí, ale to mu nadělila příroda.

Následují názory na nejrůznější problémy města, za které starosta Tomáš Hocke děkuje a ke každému připojuje svůj komentář:

Cena vody v Turnově patří k téměř nejvyšším v celé republice. A stále stoupá. Ano jistě, do sítě je třeba investovat, ale to platí všude, proč je tedy cena tak vysoká?

Otázku vodného a stočného a jeho případné řešení se snažím vysvětlovat již více než tři měsíce. Přečtěte si, prosím, moje komentáře k problematice na webových stránkách města. Jsou přání a pak je nutno najít reálná řešení. Reálné je, že z městského rozpočtu začneme zásadním způsobem přispívat na opravy a rekonstrukce vodovodů a kanalizací, případně splatíme část dluhu Turnova ve Vodohospodářském sdružení Turnov. Tím budeme moci zafixovat cenu vodného a stočného pro občany Turnova. Problémem je, že se k tomu řešení musí přiklonit nadpoloviční část zástupců 22 obcí a měst, které tvoří VHS. Také peníze ve své podstatě do systému vloží občané.  Neuvidí to sice na výpisu z banky, ale na tom, že se třeba nezrekonstruuje park anebo neopraví nějaký chodník.

Dále poplatky za svoz odpadu. Ty mi vadí snad mnohem více. Známá pravda je, že na tříděném odpadu velmi slušně vydělávají vyvolené firmy. Proč již v mnoha městech je svoz odpadu mnohem levnější či dokonce zdarma? Já vytřídím odpad, zaplatím draze za jeho odvoz, firma, která ho zpracovává, jej získává zadarmo a velmi slušně na jeho prodeji vydělá. Takhle podnikat není skutečně žádné umění.

Jedinou známou pravdou je, že z ekonomického hlediska se třídění vůbec nevyplatí. Bohužel, je lépe vše vyvézt na skládku nebo do spalovny. Ale o to tu asi nejde. Je třeba říci, že jsme celou problematiku detailně zkoumali a byť se zdají poplatky za odpad vysoké, přesto město doplácí ze svého rozpočtu na likvidaci odpadu 3 až 5 miliony korun ročně. V tomto účtu je samozřejmě zahrnut i výkup separovaného odpadu - takový byznys to zase není. Podklady najdete na webu v sekci zastupitelstvo města, někde na podzim, když jsme o problematice jednali. Je to velmi podobné jako u vody. Poplatky bychom mohli snížit nebo dokonce zrušit, ale pak nám bude v městském rozpočtu chybět na něco jiného. Občané tak nebudou motivováni třídit. Vše, co je zadarmo, je špatně, lidé si takových věcí bohužel neváží. Z mně známých měst se neplatí za odpady v Teplicích a České Lípě a v těchto městech se skutečně skoro neseparuje. Je samozřejmě na zastupitelstvu, zda spíše bude směřovat finance do placení odpadů za obyvatele města, nebo je bude směřovat do rozvoje města. Připojím jednu poznámku na okraj: např. v Německu mají samosprávy zakázáno platit z obecních peněz poplatky za své občany.

V neposlední řadě mi velmi vadí parkování ve městě. Město zpoplatnilo každý kousek stání u obrubníku a městská policie nedělá nic jiného, než že objíždí stále dokola město a vybírá pokuty. To je účelem městské policie? Proč opět v řadě měst nepotřebují za parkování vybírat?

Zpoplatnění parkování je vedeno především snahou zvýšit obrátku zaparkovaných vozů v centru města. Proč to děláme? Máme málo a budeme vždy mít méně parkovacích míst než je vozidel. Běžně se stávalo, že ráno přijeli lidé do práce a svoje vozidlo v podstatě na celý den postavili do ulice, náměstí apod. Pak neměli lidé, kteří přijeli do centra a chtěli zastavit krátkodobě, například z důvodu návštěvy úřadu, lékaře, nákupu, vůbec šanci. Řešením by snad mohlo být použití parkovacích hodin. Zde je však velký problém s vymáháním pokut, u těch, kteří nechtějí parkovací hodiny respektovat.

Ani nemluvím o absenci koupaliště, konkurenci na poli supermarketů atd….

Na koupališti se usilovně pracuje. Areál v Maškově zahradě bude snad hotov a vy se vykoupete v létě roku 2015. Supermarkety, bohužel nebo bohudík, ovlivnit nemohu. V územním plánu předpoklady pro umístění supermarketů vytvořeny jsou. Ale ani v této otázce není vše jednoduché a existuje řada otazníků. Přežijí stávající živnostníci nástup nových supermarketů? Nedojde k vylidnění středu města?

Shrnu-li to, z pohledu občana pro mě žití v Turnově není nikterak výhodné a rozhodně nejsem hrdým obyvatelem. Tiše závidím starostu Teplicím a říkám si, proč tam to lze a tady je mnoho argumentů proč ne.

Pak máte tři varianty. Buď můžete kandidovat do zastupitelstva města, nebo vytvoříte nějakou občanskou iniciativu. Nebo budete muset uvažovat o změně bydliště, což by mne bylo samozřejmě líto. Nicméně vám přeji spokojený život v Turnově.

 


Vytvořeno 13.3.2014 14:07:21 | přečteno 1097x | Bc. Radek Drašnar
load