Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Zlatá kniha osobností turnovského sportu

Za rok 2004

Stanislava MRÁZOVÁ, TSC Turnov, Sport pro všechny, in memoriam
Dlouholetá obětavá cvičitelka v oddíle Sport pro všechny v Turnově II, kde vedla kolektiv malých cvičenců. Navždy opustila tělocvičnu v roce 2004.

Milan KOPAL, Klub lyžařů Turnov, in memoriam
Dlouholetý závodník v alpských disciplínách za turnovský klub lyžařů, získal medailová ocenění na mistrovství republiky. Po skončení závodní činnosti působil v KLT jako trenér mládeže a člen výboru klubu. Jeho životní dráhu přetrhla v prosinci 2004 tragická autonehoda ( dožil se 28 let).

Věra KOZMINSKÁ, ZŠ Skálova, AC Turnov
Aktivně provozovala atletiku, volejbal a lyžování. Jako učitelka tělesné výchovy začínala v Semilech, na „chlapecké škole“ působí od roku 1974. Celá léta vychovávala mladé dívky k lásce ke sportu, její žákyně startovaly ve školních družstvech na mnoha soutěžích. Spolupracovala s AC Turnov, vedla družstva mladších a starších žákyň k úspěchům na krajské i celorepublikové úrovni. Její největší úspěch byl zaznamenám v roce 1993, kdy družstvo mladších žákyň pod jejím vedením zvítězilo v celostátním Poháru Československého rozhlasu v atletice v jablonecké sportovní hale. Od roku 1994 plnila funkci okresní metodičky TV. Zapojila se do činnosti Asociace školních sportovních klubů a byla vyznamenána na 10.sněmu AŠSK ČR v Praze v r. 2002 jako příkladný učitel tělesné výchovy a organizátor sportovních soutěží.

Za rok 2005

Jana BERANOVÁ, TJ Turnov, oddíl volejbalu
Dlouholetá hráčka volejbalu a neméně zdatná a obětavá trenérka dospělých i mládeže. Díky jejímu náborovému úsilí netrpí oddíl nedostatkem hráčů nejmladších věkových kategorií. Za dlouholetou činnost pro oddíl volejbalu je navržena na zápis do zlaté knihy. Přehled výsledků v roce 2005 – přípravka volejbalového potěru, tréninkový proces v hale i na hřišti volejbalové soustředění, stmelení mladého kolektivu, účast v Ještědském poháru volejbalových nadějí.

Vratislav Tomášek, Junák, svaz skautů a skautek ČR, Turnov
Pana Tomáška navrhujeme zapsat do Zlaté knihy města Turnova za jeho celoživotní práci s mládeží a to jak u turnovských skautů, tak i v Klubu českých turistů, Sokol Turnov a TJ Sokol Turnov. Pod jeho vedením prošly celé generace Turnováků mnoha letními tábory, zimními, letními výcvikovými kurzy a soustředěními. Této činnosti věnoval mnoho ze svého volného času i soukromí a proto si zaslouží být zapsán do Zlaté knihy.

Milena Zelená, Atletický a lyžařský klub Turnov
Paní Milena Zelená byla a je všestrannou sportovkyní. Její oblíbené sporty vedle atletiky jsou: tenis, klasické a sjezdové lyžování, volejbal a turistika. Svých největších úspěchů však dosáhla v lehké atletice. Členkou atletického oddílu bylo od roku 1944 .Závodila v disciplínách: Koule, disk, oštěp, 800m, přespolní běh. V letech 1949 - 1952 byla několikanásobnou přeborkyní kraje Liberec v kouli, disku, oštěpu. V r. 1949 získala 2. místo na MČR juniorek v hodu diskem. V roce 1951 získala titul mistryně ČSR v dukelském závodě. V letech 1950 – 1952 byla též členkou krajského družstva Liberec v běhu na lyžích a zúčastňovala se mistrovství ČSR v této disciplíně. V roce 1960 reprezentovala naší republiku na mezinárodních závodech v Polsku. Ve svém občanském povolání je úspěšnou učitelkou hudby. Z její třídy vyšlo několik, úspěšných houslistů.

Alena Vélová, TJ Sokol Turnov, stolní tenis
Dlouhodobá opora družstva žen, hrajících ligové soutěže. Velmi kamarádská a obětavá hráčka ve prospěch družstva. Byla též kapitánkou. Dále se pro oddíl zapojuje jako hospodářka,

Za rok 2006

Dušan KRÁL starší, AC SYNER Turnov
Dlouholetý úspěšný trenér vrcholových vrhačů, velmi oblíben u mládeže.

Ing. Miroslav GREGOR, rozhodčí SOK TJ Turnov a AC SYNER Turnov
Obětavý dlouholetý funkcionář v TJ Turnov, hospodář SOK a kvalifikovaný rozhodčí v AC SYNER Turnov

Za rok 2007

ZDENĚK DROBNÍK, AC SYNER Turnov 1938
Dlouholetý úspěšný trenér běžců Atletického klubu. V mládí závodil jak na středních a dlouhých tratích, tak v Dukelském závodu branné zdatnosti (letní závod) a v Sokolovském závodu na lyžích, kde získal několik titulů Mistra republiky. Je nositelem titulu MISTR SPORTU.

Dr. MIROSLAV NOVÁK, Klub lyžařů Turnov 1938
V minulosti člen republikového lektorského sboru, člen LS Pedagogické fakulty Hradec Králové. Lektor školního lyžování Pedagogického centra Hradec Králové. V současnosti člen metodické komise odborného sportovního úseku základního lyžování SLČR, vedoucí LS SLČR pro Liberecký kraj. Lektor školního lyžování MŠMT ČR. Dlouholetý člen Klubu lyžařů Turnov. Pod jeho vedením bylo proškoleno několik generací lyžařů.

ZDENĚK PERNICA ml., Klub lyžařů Turnov 1960
Dlouholetý úspěšný vedoucí veřejné lyžařské školy KLT. Jeho zásluhou prošlo výukou ročně vždy 300 až 400 dětí z Turnova a okolí. Bývalý člen VV KLT. Dlouholetý hráč turnovských družstev volejbalu.

VLADIMÍR JANATA st., Klub lyžařů Turnov 1933
Dlouholetý člen KTL. Je zapsán do Zlaté knihy zejména za obětavou práci funkcionáře, spolupráci při organizování činnosti, dění v klubu a práci dlouholetého instruktora veřejné lyžařské školy KLT.

Za rok 2008

PETR KAZDA, TJ Turnov IMPACT kickboxing 1975
Absolvent SUPŠ Turnov. Člen státní reprezentace od roku 1994. třikrát mistr České republiky , 3. místo na MČR v boxu, vítěz první ligy družstev v boxu na BC OSA Praha, účastník 12 MS, 7 ME a jednoho mistrovství Asie, kde získal 9 cenných kovů Mistra Evropy, Vicemistra světa a Vicemistra Evropy, bronz na Mistrovství Asie v Kuvajtu. V roce 2008 získal 3. místo na Mistrovství světa v Olomouci ve váze do 86 kg. Na mistrovství světa v italském Marina di Carrara se stal Vicemistrem světa ve váze do 81 kg. Na udílení cen ČUBU 2008 získal cenu Fair play za férový přístup a celoživotní přínos kickboxu. Nejlepší sportovec Turnova 2007.

ING. MICHAELA OMOVÁ, TJ Turnov, oddíl orientačního běhu 1982
Úspěšná reprezentantka Turnova a České republiky:

 • 1997 Mistrovství světa, Německo Mistryně světa, závod 3,5 Mhz
 • 1998 Mistrovství světa, Maďarsko 3. místo, závod 3,5 Mhz
 • 1999 ME v klasickém orientačním běhu 1. místo v kategorii dorostenek
 • 2000 Mistrovství světa, Čína Mistryně světa, závod 144 Mhz, 2. místo, závod 3,5 Mhz
 • 2001 Mistrovství Evropy, Francie Mistryně Evropy, závod 3,5 Mhz, 3. místo, závod 144 Mhz
 • 2003 Mistrovství Evropy, Polsko 3. místo, závod 3,5 Mhz
 • 2004 Mistrovství světa, ČR Mistryně světa, závod 144 Mhz
 • 2005 Mistrovství Evropy, Srbsko Mistryně Evropy, závod 3,5 Mhz
 • 2006 Mistrovství světa, Bulharsko Mistryně světa, závod 3,5 Mhz, 3. místo, závod 144 Mhz
 • 2007 Mistrovství Evropy, Polsko 3. místo, závod 144 Mhz
 • 2008 Mistrovství světa, Jižní Korea Mistryně světa, závod 3,5 Mhz

Nejlepší sportovec Turnova v letech 2000 a 2005

Za rok 2009

CHRAMOSTA Jaroslav - Bruslařský a hokejový klub Turnov
Bývalý vynikající fotbalista divizního fotbalového klubu Turnov. Současně i výborný hokejista v bývalé Lokomotivě Turnov, kdy se na přírodním ledě mezi mosty hrál krajský přebor. Jeden ze strůjců úspěchu mladých hokejistů BHK Turnov v uplynulých třech letech, které bylo korunováno vítězstvím v Hradeckém krajském přeboru v r. 2009

ZIKUDA František - Šachový klub Zikuda Turnov
Působil dlouhá léta v Šachovém klubu Turnov, který díky systematické péči a podpoře povýšil na extraligovou úroveň. Stojí za všemi úspěchy turnovského šachu.

KAZDA Jan - TJ Turnov, oddíl kickboxu
Člen státní reprezentace od roku 1994. Několikanásobný mistr České republiky, účastník třinácti MS a 8 ME a jednoho asijského, kde celkově získal 9 cenných kov. V roce 2008 získal titul Vicemistr světa a titul Mistra světa v italském Marina di Carrara. Je držitele ceny Fair Play, Nejlepšího sportovce Turnova a Nejlepšího sportovce okresu Semily.

Za rok 2010

KOPALOVÁ Marta - Klub lyžařů Turnov
Dlouholetá členka, trenérka, cvičitelka a funkcionářka Klubu lyžařů Turnov. Ve svém trenérském působení vychovala řadu úspěšných závodníků a v rámci Veřejné lyžařské školy přivedla na lyžařské svahy stovky dětí.

Mgr. ŠONSKÁ Vlasta - TJ Turnov, oddíl volejbalu
Dlouholetá učitelka a propagátorka sportu mezi dětmi na „Dívčí“ základní škole, 28. října v Turnově. Působí dlouhodobě jako trenérka přípravky nejmladších volejbalistů tj. předžáků a mladších žáků a žákyň a spolupůsobí při tréninku žáků a žákyň pro jejich další postup do soutěží okresu a kraje. Podílí se významnou měrou i na školních soutěžích ve volejbalu.

Její všestrannost potvrzuje činnost v TJ Sokol Turnov, kde působila jako náčelnice a současně zde vede sletové cvičení žen. Kromě toho je zapojena v Klubu lyžařů Turnov, kde od osmdesátých let působí jako cvičitelka lyžování ve Veřejné lyžařské škole.

Ing. HOLASOVÁ Anna - Klub lyžařů Turnov
Dlouholetá členka a cvičitelka Klubu lyžařů Turnov. Po mnoho let úspěšně vychovávala mladé adepty lyžování při každoroční Veřejné lyžařské škole, starala se o ně doslova mateřsky, od prvních krůčků na sněhu. Spolu se svým manželem panem M. Holasem, působili v Lyžařském klubu u mnoha dalších akcí, sportovních i brigádnických. Stále je činná – co by pečlivá účetní – jako revizorka hospodaření KL.

Za rok 2011

NETUŠIL Josef - Fotbalový klub Turnov
Josef Netušil se narodil v Turnově v roce 1955. Prošel všemi mládežnickými družstvy a v roce 1972 se postavil ke svému prvnímu mistrovskému utkání v dresu turnovského Áčka. Za svoji kariéru odehrál 15 sezón, převážně jako záložník s číslem 5 na zádech. Polovina těchto utkání byla odehrána ve třetí nejvyšší soutěži. Pepa byl neomylným exekutorem trestných a hlavně pokutových kopů. V roli kapitána byl příkladným bojovníkem a hráčem fair - play. Jako hráč a trenér působil ještě řadu let u mužstev nižších soutěží. Jeho zatím poslední štace bylo úspěšné účinkování u divizního turnovského dorostu. Všichni hráči, funkcionáři a hlavně příznivci vyjadřují Josefu Netušilovi za vše, co vykonal pro turnovský fotbal, upřímný dík.

Ing. STRÁNSKÝ Vladimír - Junák, skautské středisko Turnov, oddíl orientačního běhu TJ Turnov, oddíl rekreačních sportů Mašov TJ Turnov
Ing. Vladimír Stránský pochází z Jičína, kde se již jako malý kluk zapojil do skauta. V mládí úspěšně závodil v atletice, v běhu na lyžích a v blízkém Prachově lezl po skalách. Od roku 1969 trvale bydlí v Mašově. Pracoval v Monokrystalech, kde propagoval orientační běh mezi spoluzaměstnanci, bal pořadatelem známého seriálu závodů GRAND PRIX CRYTUR a lyžařského "Sásova běhu". V roce 1981 stál jako člen prvního výboru u založení oddílu orientačního běhu v TJ Turnov. Díky zkušenostem z oddílu v Jičíně spoluorganizoval tréninky a podílel se na pořádání závodů. Po roce 1989 se plně zapojil do obnovené činnosti skautského střediska Štika Turnov. V současné době působí jako náčelník "oldskautů" na úrovni celorepublikového výrobu Junáka, Je rovněž členem výboru oddílu rekreačních sportů v Mašově, v rámci TJ Turnov. V roce 2011 oslavil sedmdesátku.

Vytvořeno 12.11.2013 8:43:24 | přečteno 5180x | Richard Mochal
load