Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Velikonoce, Pesach a vítání jara – setkání českých a polských žáků v Jaworu

Dne 23. března vyrazili holky a kluci ze ZŠ Skálova do partnerského města Jawor, kde je přivítali jejich polští kamarádi. Po tři dny byl pro všechny připraven bohatý program zaměřen na lidové tradice, oslavu Velikonoc a oslavu židovského svátku Pesach.

Dne 23. března vyrazili holky a kluci ze ZŠ Skálova do partnerského města Jawor, kde je přivítali jejich polští kamarádi. Po tři dny byl pro všechny připraven bohatý program zaměřen na lidové tradice, oslavu Velikonoc a oslavu židovského svátku Pesach.

Po příjezdu se všichni seznámili s lidovou tradicí vynášení Moreny. Utopili Morenu v řece, a tak společně vynesli zimu a přivítali jaro. Poté byly připraveny různé seznamovací hry, při kterých si všichni užili spoustu legrace. Odpoledne bylo věnováno výtvarným aktivitám a holky a kluci vytvořili například „Strom přátelství“ ověšený různě barevnými ptáčky, pro které hranice neexistují.

Druhý den se žáci dozvěděli, jakým způsobem se v Polsku slaví Velikonoce, jak židé slaví ve stejném období židovský svátek Pesach. Malovali vajíčka, připravili polská velikonoční jídla (Mazurek), připravili židovská jídla (Kugel, Charoset), vyráběli „velikonoční palmy“ (palmové ratolesti). Svůj um také předvedli při výrobě velikonočních přáníček a při malování velikonoční vitráže. Rozděleni do česko-polských skupinek se kluci a holky vydali „Po stopách jaworských památek a tradic“. Díky této terénní hře se dozvěděli mnoho o historii Jawora. Navštivili muzeum, divadlo, kostel Míru zapsaný na seznamu UNESCO, kostel sv. Martina a další zajímavá místa. Večer je čekala prohlídka kostela sv. Martina, kde je pan Krzysztof Patrzek seznámil s polskými, křesťanskými Velikonocemi, a také s židovským svátkem Pesach.

Poslední den přiblížili češi svým polským kamarádům oslavy Velikonoc v Čechách. Přednesli několik koled a nechyběla ani pomlázka. Také tento den byl plný her a různých výtvarných aktivit. Třešničkou na dortu bylo předvedení talentu některých polských a českých žáků. Holky z Čech zatančily Polku a také některé moderní tance a Poláci jim na oplátku zazpívali. Všichni se těšíme na další setkání, které proběhne v září v Turnově.

Setkání proběhlo v rámci společného projektu partnerských měst Turnova a polského Jawora „Kulturní dědictví česko-polského příhraničí“. Projekt je spolufinancovaný z prostředků ERDF (Evropského fondu regionálního rozvoje – Fond mikroprojektů Cíl 3 OPPS 2007 – 2013) prostřednictvím Euroregionu Nisa – Nysa, „Překračujeme hranice“.

Mgr. Veronika Mireková
Město Turnov - OCR

logo ern

logotyp 20CZ PL

 


 

Vytvořeno 14.4.2011 | přečteno 1166x | Richard Mochal
load