Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Na kolo jen s přilbou - zapojení do výchovného projektu

Město Turnov se v letošním roce zapojilo do osvětově výchovného projektu "Na kolo jen s přilbou". Do projektu, který připravil odbor životního prostředí se aktivně zapojila Městská policie, Městská knihovna Antonína Marka, základní a mateřské školy.

Město Turnov se v letošním roce zapojilo do osvětově výchovného projektu „Na kolo s přilbou“, který úspěšně probíhá v České republice od roku 2003. Projekt je zaměřen na podporu nošení cyklistických přileb u cyklistů do 15 let a měl by výrazným způsobem přispět k zabránění těžkých úrazů dětí na kolech. Na kolo jen s prilbou 1 1, obrázek se otevře v novém okně

Do projektu, který připravil odbor životního prostředí, se aktivně zapojila Městská policie, Městská knihovna Antonína Marka, základní a mateřské školy. Projekt bude probíhat od začátku května do září, kdy bude ukončen „cyklodnem“ v rámci akcí probíhajících u příležitosti Evropského týdne mobility.
Již v prvním týdnu proběhla akce pro děti mateřských škol u Městské knihovny Antonína Marka, které se zúčastnili i strážníci MP a zajímavou formou poučili děti o povinnostech nosit při jízdě na kole přilbu.
Od začátku měsíce května se strážníci MP zaměřili na cyklisty. Při těchto kontrolách prověřili více než třicet cyklistů mladších osmnácti let, pro které je nošení cyklistické přilby při jízdě na kole zákonem stanovenou povinností. Příjemným překvapením při kontrolách byl vysoký počet cyklistů, kteří přilbu používali v souladu se zákonem a za své příkladné jednání dostali od strážníků věcné odměny. Mnozí tak doplnili své cyklistické vybavení o nové přední či zadní světlo, lahev na pití, cyklistické rukavice, pumpičku nebo třeba originální mini lékárničku. Na kolo jen s prilbou 2 1, obrázek se otevře v novém okně

Z celkového počtu kontrolovaných cyklistů činili tito vzorní cyklisté celých 90%. Bylo však také 10% těch, kteří přilbu na kole neměli. Tito cyklisté byli strážníky upozorněni na povinnost jejího nošení a byl jim předán poukaz s 15% slevou na její nákup. Své kolo pak museli pouze vést, další jízda po pozemních komunikacích bez přilby jim byla hlídkou zakázána. Celá akce „Na kolo jen s přilbou“ je strážníky i občany města zatím hodnocena velmi pozitivně a Městská policie v Turnově ji tak zahrnula do hlavní náplně činnosti vybraných strážníků pro letošní letní sezonu.

Současně s kontrolami cyklistů zúčastněné mateřské a základní školy v hodinách výtvarné výchovy tvoří práce na téma „cyklistických zážitků“. První práce již odevzdala na odbor životního prostředí ZŠ a MŠ v ulici Sobotecké, výstavku prací je také možno v těchto dnech prohlédnout na ZŠ v ulici 28. října.
Do akce se společně s městem zapojil také Fotoateliér – Sport Staněk, Hluboká ulice, který poskytuje slevu ve výši 15 % na nákup cyklistických přileb a firma AGBA, v.o.s., Turnov – Vesecko, která poskytla odměny pro cyklisty.
Pro další informace kontaktujte OŽP: Ing. M. Šípošová, Ing. Z. Sedláková a MP Turnov: P. Malá, V. Hladík
Na kolo jen s prilbou 3 1, obrázek se otevře v novém okně

Vytvořeno 26.5.2008 | přečteno 991x | Richard Mochal
load