Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Den památek v Turnově v roce 2011

Mezinárodní den památek a historických sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982 a za den vybralo 18. duben. Cílem je upozorňovat na problematiku ochrany kulturního dědictví. V tento den jsou často zpřístupněny památky, do kterých se návštěvník běžně nepodívá. V letošním roce byl vybrán kostel sv. Václava na Bukovině, který není přístupný veřejnosti a byl otevřen speciálně pro tuto akci.

Mezinárodní den památek a historických sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982 a za den vybralo 18. duben. Cílem je upozorňovat na problematiku ochrany kulturního dědictví. V tento den jsou často zpřístupněny památky, do kterých se návštěvník běžně nepodívá. V letošním roce byl vybrán kostel sv. Václava na Bukovině, který není přístupný veřejnosti a byl otevřen speciálně pro tuto akci.  Navštívili ho při své procházce členové Svazu postižených civilizačními chorobami ve čtvrtek 14. dubna.

Další akcí, organizovanou rovněž odborem školství, kultury a sportu MěÚ v Turnově, byl již třetí ročník naučné stezky pro žáky 5.ročníků základních škol s názvem Putování za památkami. Akce se zúčastnila stovka dětí ze všech turnovských škol včetně Mašova. Pro děti byla připravena pěší vycházka se čtyřmi soutěžními stanovišti. Začínalo se na Hruštici u kostela sv. Matěje, kde paní Jitka Petrušková z Muzea Českého ráje povídala o počátcích historie našeho města. Velkou atrakcí bylo druhé stanoviště v Metelkových sadech, kde byl připraven pan Milan Straka s ukázkou živých dravců a jejich umění. Dále děti putovaly přes Dolánky na Bukovinu do kostela sv. Václava.  Zde byli "poutníci" přivítáni chorálem Svatý Václave, vévodo české země, a dozvěděli se o nejstarší historii českého státu a českých patronech, jejichž dřevořezby se v kostele nacházejí. Poslední stanoviště bylo na Dlaskově statku, kde po prohlídce děti hledaly předměty podle názvu. Jako překvapení byly přichystány grilované párky a než se účastníci najedli, pracovníci OŠKS vyhodnotili jejich odpovědi z jednotlivých stanovišť. Vyhlášení výsledků proběhlo ve dvoře před statkem, vítězné družstvo si odneslo medaile a knížky, druhé a třetí družstvo brožurky a drobnější ceny. Také počasí bylo objednáno dobře, takže přispělo k pohodové atmosféře celé akce.

Vytvořeno 29.4.2011 | přečteno 941x | Richard Mochal
load