Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

CESTA ZA GOLEMEM

05

Žáci ze ZŠ Skálova Turnov a žáci z polského Jawora zažili ve dnech 16. a 17. září 2011 netradiční setkání se zajímavým programem, který je hravým a zábavným způsobem seznámil s židovskou kulturou, jejími svátky i legendami. Vyvrcholením dvoudenního setkání byla dobrodružná hra „Cesta za Golemem“, která byla připravena ve spolupráci s organizací Junák – svaz skautů a skautek ČR – středisko „Štika“ Turnov.

Žáci ze ZŠ Skálova Turnov a žáci z polského Jawora zažili ve dnech 16. a 17. září 2011 netradiční setkání se zajímavým programem, který je hravým a zábavným způsobem seznámil s židovskou kulturou, jejími svátky i legendami.

Vyvrcholením dvoudenního setkání byla dobrodružná hra „Cesta za Golemem“, která byla připravena ve spolupráci s organizací Junák – svaz skautů a skautek ČR – středisko „Štika“ Turnov. Před samotnou cestou navštívili žáci společně nově otevřené Kino Sféra, ve kterém zhlédli film Maharal – Tajemství talismanu. Ten nabudil tu správnou atmosféru a seznámil holky a kluky s tajemnou postavou. Poté se v česko-polských skupinkách vydali za legendárním Golemem. Během svého putování plnili různé úkoly, za které sbírali písmenka hebrejské abecedy, a pokud se jim podařilo složit šém, oživili Golema, který je přivedl k pokladu. Pak se všichni sešli v Synagoze Turnov, kde si společně zazpívali židovskou píseň Hevenu shalom aleichem. Den byl zakončen na skautském ostrově opékáním buřtů a zpíváním písniček.

Druhý den společného setkání byl zahájen přednáškou v Synagoze Turnov, která seznámila žáky s židovským kalendářem a oslavami nového roku „Roš Hašana“. Ze synagogy si každý účastník odnesl dárek v podobě židovského kalendáře, který byl vydán z obrázků, namalovaných dětmi v předchozím úspěšném projektu „Společná paměť, společná budoucnost – židovské památky česko-polského příhraničí“. Dalším bodem programu bylo společné putování po Zámecké naučné stezce až na zámek Hrubý Rohozec.

Velký dík patří všem, kteří se podíleli na přípravě a organizaci celé akce. Podle kladných reakcí a ohlasů českých i polských dětí a učitelů se jim společné putování a poznávání velmi líbilo. Toto setkání bylo další aktivitou společného projektu „Kulturní dědictví česko-polského příhraničí“, který v roce 2011 realizuje Město Turnov – Odbor cestovního ruchu a Město Jawor.

Projekt je financován z prostředků ERDF (Evropského fondu regionálního rozvoje – Fond mikroprojektů Cíl 3 OPPS 2007 – 2013) prostřednictvím Euroregionu Nisa „Překračujeme hranice“.
Mgr. Veronika Mireková, odbor cestovního ruchu

Tento projekt je spolufinancován z ERDF (Evropského fondu regionálního rozvoje – Fond mikroprojektů Cíl 3 OPPS 2007 – 2013) prostřednictvím Euroregionu Nisa - Nysa „PŘEKRAČUJEME HRANICE“

Vytvořeno 13.11.2011 | přečteno 1335x | Richard Mochal
load