Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Staročeské řemeslnické trhy

IMG 0352

Turnovské staročeské trhy patří mezi nejvýznamnější akce pořádané v Turnově. Jejich tradice byla obnovena v roce 1995 a od té doby se těší velké oblibě.

Turnovské staročeské trhy patří mezi nejvýznamnější akce pořádané v Turnově. Jejich tradice byla obnovena v roce 1995 a od té doby se těší velké oblibě.  Prvního ročníku, který se uskutečnil v roce 1995 se zúčastnilo 32 řemeslníků, ročníku 1997 se zúčastnilo již řemeslníků 77 - což byl prakticky největší trh v celé ČR.

Oficiální webové stránky: www.starocesketrhy.cz

Termín konání trhů v roce 2022 je ve dnech 28. a 29. května, staly se součástí hlavních oslav 750 let od první písemné zmínky o městě. 

Myšlenka pořádat v Turnově trh řemesel, doplněný přehlídkou amatérských i profesionálních souborů regionu není nahodilá. Vychází ze snahy oživit v Turnově tradici, která by měla centru Českého ráje vtisknout osobitý kolorit. Spolek přátel muzea, který je pořadatelem, má snahu pořádat hlavně řemeslnický trh, kde lze zboží nejen koupit, ale také vidět jeho výrobu. Představují se zde řemeslníci z různých regionů naší republiky, kteří tak mají možnost vzájemně si vyměnit zkušenosti.

Trhy se od roku 1998 konají v prostoru parku, kde našly vhodnější prostředí než na náměstí Českého ráje. V současnosti se trhů pravidelně zúčastňuje více jak 150 řemeslníků nejen z České republiky i ze zahraničí. Od roku 2010 mezi ně patří také držitelé prestižních titulů Nositel tradice lidového řemesla, Mistr rukodělné výroby a regionální produkt z různých oblastí České republiky. Cílem projektu Staročeských trhů tradičních řemesel je vytvoření příležitosti a prostoru k setkání řemeslníků prezentujících tradiční lidová řemesla a lidové výtvarné umění, zároveň vytvořit příležitost a prostor k setkání souborů a výkonných umělců prezentujících tradiční folklór (lidová hudba, tanec, obyčeje) a příbuzných žánrů amatérské alternativní kultury (hudba, divadlo). Akce tak atraktivní formou seznamuje veřejnost s kulturním potenciálem regionu a umožňuje návštěvníkům zapojit se do procesu oživení tradiční kultury např. aktivní účastí při demonstracích tradičních výrobních postupů (např. hrnčířství, tkaní, soustružení dřeva, paličkování ad.) nebo získáním esteticky hodnotného uměleckého artefaktu, oděvního nebo bytového doplňku.

Staročeské turnovské trhy se v regionu řadí mezi nejvýznamnější kulturní aktivity.


trhy 013 04
Odlévání zvonu
Vytvořeno 13.2.2008 - aktualizováno 26.2.2019 11:26:33 | přečteno 18750x | Richard Mochal
load