Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Kulturní spolky, sdružení a organizace

Přehled organizací, spolků a jiných subjektů působících v Turnově kulturní oblasti: 

Kulturní centrum Turnov s.r.o.

Společnost pořádá kulturní a společenské akce a zároveň nabízí k pronájmu prostory vhodné pro plesy, školení, rauty, podnikové večírky a další společenské akce. Zajišťuje produkční činnost včetně technického zabezpečení akcí a jejich pořadatelského servisu.

Městská knihovna Antonína Marka Turnov, příspěvková organizace

Nad rámec běžných služeb knihovny se zde konají akce pro děti i širokou veřejnost. Dále zde působí Informační centrum pro mládež.

Muzeum Českého ráje v Turnově, příspěvková organizace

Turnovské muzeum patří k nejstarším muzeím regionálního typu v České republice. Základem sbírek se staly historické exponáty, cechovní a umělecké památky, archeologické nálezy a fondy městského archivu.

Spolek přátel Muzea Českého ráje v Turnově, z. s.

Spolek byl založen v roce 1995. Jeho snahou je rehabilitace uměleckého řemesla a mapování bílých míst v regionální lidové kultuře. Renomé si získal především pořádáním akce Staročeské řemeslnické trhy.

Pekařova společnost Českého ráje, z. s.

Spolek navazuje na činnost spolku „Pekařova společnost pro povznesení Českého ráje“ založeného v roce 1936 a obnoveného v roce 1990. Usiluje o rozvíjení historického vědomí veřejnosti a znalostí historických a kulturně historických.

Spolek rodáků a přátel Turnova

Spolek byl obnoven v roce 1991 a navázal na Společnost Turnováků v Praze. Cílem spolku je podpora údržby a obnovy starých památek i nové výstavby, působení v oblasti kulturní a upomínky na význam duchovních hodnot.

Paměť Českého ráje a Podještědí z. s.

Spolek má za sebou několikaletou působnost na Turnovsku a v jeho okolí, vydává mj. vlastivědný sborník Od Ještěda k Troskám, který přináší zajímavé články z historie a přírody kraje.

Turnovská bohéma, z. s.

Spolek zaštiťuje činnost několika souborů a spolků, které jsou nedílnou součástí turnovského kulturního života. Má administrativní sídlo v budově Základní umělecké školy v Turnově.

Klub přátel železnic Českého ráje, z. s.

Hlavní činností spolku je záchrana a renovace historických kolejových vozidel a propagace železnic. Spolek pořádá kulturní akce a pravidelné i mimořádné jízdy parním vlakem.

Fotoklub Safír Turnov, z. s.

Od roku 1993 působí fotoklub jako samostatné sdružení s právní subjektivitou. Fotoklub má své členy nejen v srdci Českého ráje, ale i na dalších místech republiky. Řádnými členy jsou také fotografové ze Švédska, kteří navštěvují Turnov a svými pracemi se účastní společných výstav a soutěží.

Divadelní spolky

LS Na Židli, z. s.

Loutkářský soubor Na Židli vznikl v roce 1978. Je pořadatelem akce Turnovský drahokam, regionální loutkářské přehlídky pro Liberecký kraj a Český ráj. Také pořádá letní prázdninové pohádkování Loutkáři dětem.

Čmukaři, z. s.

Soubor loutkového a alternativního divadla vznikl v roce 1997 a dosud vytvořil šedesátku drobnějších i větších kusů sdružených do 45 inscenací.

Společnost bloumající veřejnosti, z. s.

Spolek vznikl v roce 1996 a pořádal koncerty, divadla, festivaly, umělecké happeningy, výstavy. Postupem času se proměnil na výhradně divadelní soubor.

Nakafráno

Autorský ženský divadelní soubor vznikl v roce 2007. Popudem ke vzniku byla chuť vytvořit divadelní představení s ženskou tématikou.

Turnovské divadelní studio A. Marka (TDS)při Turnovské bohémě

Studio navazuje na tradici amatérského divadla v Turnově - na Spolek divadelních ochotníků (založený v roce 1869), který později přijal jméno pátera A. Marka. Tento spolek nepřerušil svou činnost ani v době komunismu a po roce 1989 se transformoval na dnešní studio.

Kámoš Drámoš, z. s.

Divadelní soubor Kámoš Drámoš působí v Turnově již řadu let, nejprve pod turnovskou Základní uměleckou školou, později jako studentský soubor a od roku 2021 jako zapsaný spolek. Spolek se věnuje autorské tvorbě a interpretaci textů současných dramatiků. Skládá se především ze studentů či absolventů turnovského gymnázia a jiných středních škol.

Hudební spolky

Turnovanka, při Turnovské bohémě

Turnovanka navazuje na dlouholetou tradici dechového orchestru založeného již v roce 1880. V současnosti má více než desítku hudebníků, kteří pravidelně doprovází mnoho kulturních a společenských akcí.

Pěvecký sbor Antonína Dvořáka (PSAD), při Turnovské bohémě

Klasická hudba, mající kořeny hluboko v minulosti a posílená osobními vztahy s našimi hudebními velikány, stále žije a nachází své interprety i posluchače.

Spolek přátel hudebního festivalu Dvořákův Turnov a Sychrov, z. s.

Organizátor dnešní podoby významného hudebního festivalu. Spolek v pořádání hudební slavnosti na počest A. Dvořákanavazuje na činnost Pěveckého sboru Antonín Dvořák, dřívějšího Zpěváckého spolku.

Big Band, při Turnovské bohémě

K dlouholeté činnosti turnovského Big Bandu se připojili postupně žáci Základní umělecké školy v Turnově. Ti nyní tvoří základ tělesa, které hraje jazz, swing, rock, pop i latin.

Lédl Jazz Q, při Turnovské bohémě

Hudební seskupení vzniklo kolem roku 1996 jako tzv. „malá parta“ turnovského Big Bandu. Nyní se podílí na pořádání již tradičního turnovského jazzového festivalu NeformJazzFest.

Musica Fortuna, z. s.

Turnovský smíšený pěvecký sbor byl založen v září roku 1987. Do svého repertoáru sbor vybírá písně z mnoha žánrů.

Pranic

Folkové trio ze severočeského Turnova, které má za sebou už nesčetné množství vystoupení.

Turnovské orchestrální sdružení

Orchestr byl založen v roce 1891 a sdružuje hudebníky ze širšího regionu Turnova. V repertoáru převládají díla z období baroka a klasicismu, ale objevuje se i tvorba moderních skladatelů.

Funk Corporation

Zavedená funky kapela, která svým působením daleko přesahuje region. Její členové stáli u zrodu již tradičního červnového hudebního festivalu FUNKIN´TURNOV, který je ojedinělým projektem na scéně funku a příbuzných žánrů.

Mackie Messer Klezmer Band / Mackie Messer Band

Mackie Messer KLEZMER Band je odnož Mackie Messer Bandu. Uskupení se odlišují svým repertoárem. Klezmer hraje akusticky převážně židovskou muziku a má zasebou několikaleté působení.

Nothingham

Rocková hudební skupina, která působí v okolí Turnova již od roku 1997.

Vytvořeno 11.6.2012 11:57:07 | přečteno 5904x | Richard Mochal
load