Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Varovný informační systém

VISO  - varovný informační systém obyvatel.

Systém je instalován ve všech částech města a v případě jakéhokoliv ohrožení je schopen šířit informace a nařízení k ochraně obyvatelstva. Zahrnuje 258 akustických bodů (hlásičů) s celkovým počtem 662 reproduktorů. Na většině území města jsou umístěny hlásiče obousměrné, v části Mašova jsou hlásiče jednosměrné, které je nutno kontrolovat přímo v místě, proto je zde vysílání nebo mluvené slovo slyšet častěji.

Hlásný bod (obr. č.1) se skládá z přijímače a vysílače s akumulátorem. Nabíjení a údržba akumulátoru se provádí v nočních hodinách, když svítí veřejné osvětlení. Zkouška tohoto systému se provádí každou první středu v měsíci, vždy ve 12:00 hodin. Jako každé zařízení, tak i zde se můžeme setkat s poruchou. Zjistíte – li, že zařízení nevysílá, nahlaste prosím ulici a číslo zařízení na kterém se porucha vyskytla na kontaktní údaje - 481 366 818, 723 198 999, m.bartonicek@mu.turnov.cz.

Varování obyvatel bylo provedeno např. v prosinci 2015 při požáru fy. Agba. Na žádost krizového štábu HZS LK bylo zajištěno varování obyvatel do vybraných částí města. Na základě zpětné vazby (informace od občanů, kteří informaci neslyšeli) byl systém rozšířen, aby bylo zajištěno plné pokrytí slyšitelnosti  města Turnova. 

Odbor správní, který má VISO na starosti zajišťuje funkčnost tohoto systému tak, aby byl vždy schopen plnit funkci ke které byl instalován tj. včasné varování obyvatel.

Součástí tohoto systému jsou ještě hladinoměry a srážkoměry.

Hladinoměry v Turnově.
Pro zjišťování stavu vodní hladiny jsou využívány vodočetné latě a ultrazvukové snímače, které provádějí bezkontaktní měVISO  - varovný informační systém obyvatel

Odkazy: 
http://hladiny-vox.pwsplus.eu/
http://maps.kraj-lbc.cz/mapserv/dpp/

Vytvořeno 16.4.2014 9:53:28 | přečteno 3452x | Richard Mochal
load