Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Jak se bránit infekci po záplavách

Nebezpečí nehrozí jen při povodni. I při sanačních pracích musíme být opatrní. Uvádím základní pokyny a co mít pro tyto činnosti připraveno...

Základní hygiena

Mýt si ruce vždy po styku s povrchy, které byly v kontaktu se záplavovou vodou nebo kaly. Zásadně vždy před jídlem, pitím a i před kouřením a než se dotýkáme obličeje.

Při všech pracích mít gumové rukavice a pevnou obuv.

Doporučuje se pít jen balenou vodu.

Potraviny

Konzervy i jídlo hermeticky uzavřené ve skle před použitím očistit a dezinfikovat a to v čisté vodě se saponátem a poté v dezinfekčním roztoku.

Konzervy, které mají narušený nebo silně pomačkaný obal a znečištěný uzávěr zlikvidovat.

Zlikvidovat potraviny, které byly ponechány nad teplotu 6 stupňů déle než 4 hodiny, a jestliže mražené potraviny roztály a byly tak ponechány déle než 2 hodiny.

Nejíst zaplavené zemědělské plodiny, protože mohou být zdravotně závadné.

Dezinfekce

Nábytek, nádobí, dezinfikovat za pomoci 2% roztoku Chloraminu T, který připravíte rozpuštěním osmi vrchovatých polévkových lžic prášku v deseti litrech vody.

Použít se může i savo, a to litr sava nalijeme do 10 litrů vody.

Dezinfikované nádobí by se mělo opláchnout pitnou vodou a stejně tak i hračky.

Pokud není rodina napojena na veřejný vodovod, neměla by odebírat vodu z vlastního zdroje, a to do doby, dokud nebude proveden rozbor kvality vody.

Sanace studní

Očistit vnější stěny studny a čerpací zařízení a vše nejlépe opláchnout tlakovou vodou.

Otevřít studnu a úplně vyčerpat vodu.Kartáčem očistit vnitřní stěny studny pětiprocentním roztokem Sava (1 litr nalijeme do 19 litrů vody).Odstranit pokryv dna a vyměnit za nový.Naplnit studnu vodou a v případě, že je voda kalná, vyčerpat ji, a tak pokračovat až do vymizení zákalu.Dezinfikovat vodu například přípravkem Savo. Při nejběžnějších průměrech studní od 80 do 120 cm na 1 m výšky vody ve studni se dávkuje polévková lžíce sava. Celkové množství sava pro dezinfekci vypočítáme podle výšky ve studni. Pak toto množství rozředíme v kropicí konvi a roztokem je nutné pokropit vnitřní stěnu skruží i hladinu vody. Nechte působit alespoň osm hodin. Teprve po provedené dezinfekci je možné odebrat vzorek vody k laboratorní kontrole.Důležitá je i dezinfekce odpadních sifonů a žump, a to 5% roztokem Chloraminu T nebo zalitím odpadu neředěným přípravkem Savo.

Prádlo a oděvy

Silně znečištěné prádlo namočte na 4 hodiny do 3% roztoku Chloraminu T (12 vrchovatých polévkových lžic prášku v 10 litrech vody), nebo na 8 hodin do roztoku sava (1 l sava nalijeme do 9 l vody).

Méně znečištěné prádlo namočte po dobu 1 hodiny do 1% roztoku Chloraminu T nebo sava.

Prádlo po dezinfekci vyperte obvyklým způsobem za použití pracího prášku.

Vytvořeno 29.6.2009 | přečteno 1721x | Richard Mochal
load