Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Kvalitní led je základ!

Zařízení na reverzní osmózu, autor: Z. Štrauchová

Turnovský Zimní stadion Ludvíka Koška má na tuto sezónu hned několik novinek. Ta, kterou si dnes představíme, není na první pohled vidět, ale na ten bruslařský je rozhodně znát. Kvalitní ledovou plochu! 

Led je rychlejší a přitom je na jeho výrobu potřeba méně energie. Novým vylepšením je totiž instalace chemické úpravny vody na bázi reverzní osmózy, která přinesla kvalitnější led i úspory energie. Reverzní osmózu si představte třeba jako ten nejdokonalejší filtr na vodu. 

„Díky reverzní osmóze máme kvalitnější ledovou plochu a také mrazíme na zhruba poloviční teplotu. Vloni jsme mrazili na -7 až -8°C, zatímco letos zatím na -4°C. Předpokládáme, že jakmile venkovní teploty ještě více klesnou, bude dostačovat mražení na -3 °C,“ popsal manažer Maškovy zahrady Tomáš Špinka. Jak dodal, kvalitnější plocha nezatíží tolik rolbu na úpravu ledu. 

Celá akce zahrnující filtraci a úpravnu vody na zimním stadionu přišla na necelé 2 miliony korun a byla realizována během letních měsíců. Projekt „Úspory energie technologie zimního stadionu TURNOV“ byl  spolufinancován Evropskou unií. Příspěvek činil 585.000 Kč. 

Zařízení na reverzní osmózu

Mgr. Zdenka Štrauchová

Vytvořeno 30.9.2021 21:25:42 | přečteno 243x | zdenka.strauchova
load