Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Mašovská škola se ukázala v novém kabátě

Slavnostní otevření školy v Mašově, autor: Z. Štrauchová

Dnes se od 15:00 hodin konalo v Mašově slavnostní otevření nově zrekonstruované základní školy. Akce se zúčastnila i široká veřejnost, která si mohla prostory prohlédnout  a na fotografiích v jednotlivých třídách sledovat průběh úprav. Stavba trvala déle než 1 rok. 

Jak v úvodní řeči zmínil starosta Turnova Tomáš Hocke, stavba a zvláště stavba školy stojí za to, abychom si ji společensky připomněli. „Nejde o samozřejmost, že stavby kolem nás rostou, ale je to o rozhodnutí řady lidí,“ sdělil. Jak pokračoval, mašovská škola to neměla nikdy jednoduché, obzvláště po roce 2000, kdy se uvažovalo, že ji město zruší a děti budou chodit do velkých turnovských škol. „Nakonec jsme se rozhodli, že si ji necháme, zjistili jsme, že malá škola má své výhody. V průběhu let jsme došli k tomu, že by bylo dobré školu rekonstruovat a v další fázi jsme zjistili, že je potřeba ji také rozšířit,“ popsal. 

Slavnostní otevření školy v Mašově

Slavnostní otevření školy v Mašově

Rozčarování přišlo, když se začalo projektovat a ukázalo se,  že cena za rekonstrukci je dvojnásobná, než se očekávalo. Nastalo tak velké rozhodování. Výsledek určitě stojí za to, i když cesta nebyla jednoduchá. „Vybrali jsme firmu velmi odvážně s velkým časovým předstihem – děti totiž odešly kvůli koronavirové pandemii dříve, a tak jsme začali stavět. Bojovali jsme se základovými poměry, aby nám stará škola nesjela do stavební jámy a bojovali jsme více než rok. Nakonec se vše povedlo a stojí zde důstojná veřejná budova, hlavně architektonicky pěkná, která udává určitý tón a směr a snoubí se v ní historická část s novou moderní částí,“ popsal Tomáš Hocke. Na závěr dodal, že částka za rekonstrukci se vyšplhala na více než 43 milionů korun. 

Slavnostní otevření školy v Mašově

Slavnostní otevření školy v Mašově

Slavnostní otevření školy v Mašově

Zároveň připomněl, že resty jsou především v okolí objektu, protože deštivé prázdniny úplně nepřály sadovnickým úpravám. To zásadní, kam všichni směřovali, bylo, aby zde dnes ráno v 8 hodin zasedli všichni žáci, a to se podařilo. Poté starosta Turnova představil celý tým lidí, kteří se na stavbě podíleli. Ti se pak chopili nůžek a následovalo stříhání pásky. 

Akcí provázela radní Eva Kordová, která také uvedla křest knihy vydané u příležitosti znovuotevření školy po rekonstrukci a blížícího se výročí 150 let školství v Mašově. Kniha nese název Turnovsko (nejen) z nebe a jedná se o díl věnovaný právě mašovské škole. Jelikož  škola leží kousek od skal Českého ráje, křtilo se právě pískem z této lokality. 

Slavnostní otevření školy v Mašově

O skvělou náladu se ve slunném odpoledni postaral hudební doprovod Duo BigBand.

Slavnostní otevření školy v Mašově

Mgr. Zdenka Štrauchová  


Vytvořeno 1.9.2021 21:57:06 | přečteno 932x | zdenka.strauchova
load