Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Revalidace značky UNESCO v Geoparku Český ráj

Revalidace značky UNESCO v Geoparku Český ráj, autor: AGENTURA TvA

Geopark UNESCO Český ráj je jediným z devíti geoparků v České republice, který se pro své výjimečné geologické, přírodní, historické a kulturní hodnoty stal v roce 2015 geoparkem UNESCO. Každé čtyři roky hodnotí komise, vyslaná Sekretariátem globálních geoparků UNESCO, zda geopark plní podmínky stanovené pro tuto prestižní značku a zda se může tímto oceněním prezentovat i nadále.

Do Českého ráje přijely Kristin Rangnes, prezidentka sítě Evropských geoparků z norského geoparku UNESCO Gea Norvegica, a Elena Mateo ze španělského geoparku UNESCO Ostrovy Lanzarote a Chinijo. Ve dnech 25.-28. října 2021 obě komisařky vykonaly inspekční cestu, při které navštívily mj. nově rozšířená území Geoparku Český ráj na Novopacku a Železnobrodsku. Setkaly se s představiteli Libereckého a Královéhradeckého kraje a se starosty měst, kteří Geopark podporují, a také s poslanci Parlamentu ČR, kteří region zastupují. 

Prohlédly si Prachovské skály s novými informačními panely, Tichou stezku Klokočskými skalami, která je určena hendikepovaným návštěvníkům, dále novou geologickou expozici v Turnově a zavítaly do turnovské geoškoly – ZŠ 28. října, kde se seznámily s projektem venkovní učebny. 

Komisařky se zúčastnily rovněž křtu nové odborné publikace geologa Geoparku Český ráj v Nové Pace, kde jim byl představen nový projekt Paleoparku a naučné stezky. 

Revalidace značky UNESCO v Geoparku Český ráj

S tradicí zpracování místních surovin se seznámily v Družstvu umělecké výroby Granát Turnov, prohlédly si Střední uměleckoprůmyslovou školu šperkařskou v Turnově a sklárnu Lhotský v Železném Brodě. Navštívily rovněž Středisko ekologické výchovy Českého ráje v Sedmihorkách a lesní mateřskou školku, Dům přírody Českého ráje v Dolánkách a Kittelovo muzeum v Krásné s geologickou expozicí věnovanou místním archeologickým nálezům neolitických sekerek a těžbě pokrývačské břidlice.

O výsledku hodnocení revalidace Geoparku Český ráj bude rozhodnuto na 9. konferenci Globálních geoparků UNESCO, která se ve dnech 12.-16. prosince 2021 uskuteční on-line v Koreji. 

Revalidace značky UNESCO v Geoparku Český ráj

Blanka Nedvědická, ředitelka Geoparku Český ráj

Vytvořeno 3.11.2021 17:18:31 | přečteno 183x | zdenka.strauchova
load