Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Fontána na sídlišti u nádraží v Soutěži Karla Hubáčka

Fontána na sídlišti u nádraží

Turnovská fontána na sídlišti u nádraží získala nominaci v kategorii Krajina a veřejný prostor v 19. ročníku Soutěže Karla Hubáčka.

Desítky unikátních staveb, vydařené projekty a zajímavé architektonické nápady. To vše přinesl již 19. ročník Soutěže Karla Hubáčka. Vítězem hlavní ceny je rekonstrukce Liebiegova paláce v Liberci. Porota ocenila zejména přístup k obnově historické budovy, díky kterému byly zachovány a doplněny původní prvky stavby. Ta bude sloužit i veřejnosti. Záštitu nad soutěží převzali ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, krajský radní Jiří Ulvr, starostka České Lípy Jitka Volfová a starosta Turnova Jiří Hocke. Slavnostní vyhlášení soutěže se odehrálo v úterý 30. května 2023 v KC Střelnice v Turnově.

Rekonstrukce měly v letošním ročníku silné zastoupení. Porotce zaujaly zejména tři, které se dostaly do užší nominace – Pivní lázně Svijany, Huť Marie a vítěz nejen této kategorie, ale i hlavní Ceny Karla Hubáčka, rekonstrukce Liebiegova paláce. U všech porota kromě kvalitního a k historickému rázu budov citlivého provedení oceňovala také společenský přesah. Stavby se po letech chátrání zpřístupnily veřejnosti, stávají se významným centrem místního společenského dění a přispívají také ke kultivaci veřejného prostoru.

V kategorii Novostavby se utkaly hned dva počiny pro nejmenší děti a několik soukromých domů pro bydlení. Nominace se dočkaly rodinný dům Karlovice a Mateřská školka Treperka a Waldorfská Semily a vítězem se stala nová přístavba Mateřské školky Montessori. Porotci ocenili kvalitní architektonické řešení dostavby budovy mateřské školky a vytvoření atypického a podnětného prostoru pro pobyt dětí.

Pozornost poroty měly i objekty z kategorie Krajina a veřejný prostor. I tam se ukázalo, že byť drobné úpravy mohou mít velký vliv na vnímání obyvatel a jejich komfort z pobytu ve městě. Nominaci získaly turnovská fontána v parku sídliště U nádraží a odpočinkové místo v ulici Žitavská v Hrádku nad Nisou. Vítězem se stala vodní nádrž Heřmanice, u které porotci ocenili roli investora i kvalitu provedení a vytvoření místa pro relaxaci obyvatel i turistů.


Soutěž Karla Hubáčka 2023_nominace.jpg


Porota navíc udělila dvě čestná uznání, jedno pro Pivní lázně Svijany za citlivé skloubení historického rázu stavby a nového využití a druhé získala modernizace části prostor Základní školy T. G. Masaryka Lomnice nad Popelkou za zajímavé architektonické řešení prostor propojujících místo pro výuku i společenská setkání.

V kategorii Junior – studentské projekty porotu zaujaly studentské návrhy od Matyáše Břeského a Pavly Zahradníkové a vítězkou se stala Martina Kocurišinová s návrhem na rekonstrukci a moderně pojatou dostavbu Lesních lázní v Liberci.

Vítězové obdrželi autorskou cenu, skleněnou vodováhu, kterou pro Soutěž Karla Hubáčka vytvořil v roce 2019 student umělecké sklářské školy v Železném Brodě Roman Mareš. Sadou stříbrných mincí s motivem sv. Petra pak vítěze obdaroval tradiční partner soutěže Česká mincovna.

Organizátorem letošního ročníku soutěže je Agentura regionálního rozvoje s. r. o. Partnerem soutěže byly Liberecký kraj, Technická univerzita v Liberci, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Česká mincovna, a.s., Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Český svaz stavebních inženýrů, statutární města Liberec a Jablonec nad Nisou a města Česká Lípa a Turnov. Letos se přihlásilo celkem 22 staveb a 12 studentských projektů. Bližší informace o soutěži i o přihlášených stavbách je možno zhlédnout na https://stavbaroku.lk/.


Tisková zpráva KÚ Libereckého kraje (kráceno)
V plném znění naleznete na www.kraj-lbc.cz.
Vytvořeno 31.5.2023 10:03:57 | přečteno 293x | marcela.jandova
load