Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Bojíte se o své kolo? Zabezpečte ho!

Cyklista_ilustrativní

Forenzní značení jízdních kol opět nabízí Městská policie Turnov, první termíny můžete rezervovat již na 22. a 23. září 2023, další pak 29. a 30. září.

Forenzní značení jízdních kol syntetickou DNA je moderní a dnes již velmi rozšířená identifikační metoda, která funguje jako prevence krádeží. Používá se především pro jízdní kola a elektrokola (jiné předměty a prostředky jsou značeny pouze výjimečně, po dohodě). 

Pro označení jízdního kola je použit certifikovaný gel s mikrotečkami, který je viditelný pouze pod ultrafialovým světlem. Tímto gelem je bodově označeno kolo na deseti místech. Konkrétní místa jsou předem určena tak, aby bylo velmi obtížné gel odstranit např. broušením, a to i s ohledem na cenné části kol, které lze odmontovat a samostatně využít nebo prodat. Značení odolává běžným teplotám v letních a zimních měsících, vodě, roztokům soli a kyselin i mechanickému odstranění. Není nijak zdraví ani přírodě škodlivý.

Téměř všechna větší města v ČR i v zahraničí již pracují s databázemi takto označených kol a existuje tedy vyšší šance kradená kola nebo jejich části nalézt a účinněji řešit tento typ kriminality.

Termíny forenzního značení jízdních kol v Turnově jsou pátek 22. září a sobota 23. září vždy od 10 do 14 hodin u služebny MP Turnov. Označení kola a zavedení do registru trvá přibližně 20 minut. Je tedy potřeba si rezervovat termín s časem na telefonu Městské policie Turnov: 723 389 122.

Další termín je vyhlášen na pátek 29. září a sobotu 30. září vždy od 10 do 16 hodin opět u služebny MP Turnov ve Skálově ulici.

S sebou si majitel kola, kromě čistého a suchého kola, přinese doklad o jeho koupi a občanský průkaz. V případě, že nemá doklad, bude podepisovat čestné prohlášení. Je dobré si vzpomenout na obchod, kde bylo kolo koupeno, nebo kontakt na předchozího majitele.

Termínů forenzního značení bude vyhlášeno několik. Podle zájmu občanů Turnova a okolních obcí. 


Městská policie Turnov


Forenzní značení kol 2023.jpg

Forenzní značení kol 2023_II.jpg


Vytvořeno 18.9.2023 15:10:09 | přečteno 1143x | marcela.jandova
load