Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Město Turnov vyhlašuje výtvarnou soutěž spojenou s osobností T. G. Masaryka

Park T. G. Masaryka

Cílem soutěže je řešení návrhu výtvarného objektu věnovaného osobnosti T. G. Masaryka. Objekt bude umístěn v Parku T. G. Masaryka v blízkosti turnovského vlakového nádraží.

Park T. G. Masaryka v Turnově prochází částečnou regenerací dle projektu architektonického ateliéru AND. Vzniká moderní prostor, který by měl být do budoucna doplněn novým výtvarným objektem. Tento objekt má být chápán jako pocta našemu prvnímu prezidentovi, jehož osobnost a odkaz považuje reprezentace města Turnova za důležitý pro další generace. Výtvarné dílo má aktuálním způsobem odkazovat k hodnotám české státnosti, jejichž nositelem T. G. Masaryk byl.

Park T. G. Masaryka_I

Ze soutěže by mělo vzejít umělecké dílo, které se stane přirozenou součástí daného prostoru, mělo by odolat času v dlouhodobém výhledu, materiálově i myšlenkově. Zvolená forma uměleckého díla musí vykazovat výraznou uměleckou kvalitu, být nadčasová. Měla by pracovat s prožitkem diváka, komunikovat se současnými i budoucími obyvateli města. Pojetí nemusí být čistě figurativní. Stávající plastika bude zachována v původní podobě.

Starosta města Tomáš Hocke k záměru výtvarné soutěže řekl: „Osobně se domnívám, že Město Turnov by mělo mít soudobý pomník Tomáše Garrigue Masaryka, který bude trvale současným i budoucím generacím připomínat zásluhy tohoto pána o československou státnost, víru v pravdu i osobní nasazení pro myšlenku ve své době téměř neproveditelnou. Vnímám to zvláště teď, v době demokracie, svobody, relativního bohatství společnosti. Často právě v povrchním vnímání světa, v chybějícím ukotvení pro morální zásady může být skryto nebezpečí budoucí totality.“

Park T. G. Masaryka_II

Vítězný návrh výtvarného objektu a jeho případná realizace budou schvalovány Zastupitelstvem města Turnova. Kompletní informace k podmínkám soutěže naleznete na úřední desce města. Termín odevzdání soutěžních návrhů je 15. 3. 2022, do 31. 1. 2022 je možné zasílat dotazy k soutěži na adresu: j.ram@mu.turnov.cz, pro telefonické dotazy: +420 481 366 758.


Bc. Marcela Jandová, DiS.
Vytvořeno 15.12.2021 22:08:55 | přečteno 683x | marcela.jandova
load