Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Zimní Valdštejn – zimoviště netopýrů

Netopýři na Valdštejně, autor: R. Štícha

Ve středu 13. ledna 2021 proběhlo sčítání netopýrů, kteří mají na hradě své oblíbené hnízdiště nejenom v létě, ale rovněž v zimě. Zimní kolonie v současné době čítá 40 jedinců.


Hrad Valdštejn patří již několik let k tradičním zimovištím a hnízdištím různých druhů netopýrů. Nejznámějším druhem na hradě je bezesporu vrápenec malý, který obecně patří mezi kriticky ohrožené druhy netopýrů v ČR. U tohoto netopýra je navíc zaznamenán výrazný pokles početnosti v rámci celé Evropy. Zimní kolonie vrápence malého na Valdštejně zahrnuje celkem 37 jedinců. Mezi další druhy netopýrů, kteří na Valdštejně přezimují, patří netopýr ušatý, netopýr řasnatý a jeden netopýr velký. Posledně jmenovaný „přespává“ v jeskyni na třetím skalním bloku. Ostatní se „zabydleli“ ve sklepení pod prvním nádvořím.


Netopýři na Valdštejně, obrázek se otevře v novém okně

Zimní kolonie netopýrů bývá tradičně nižší než ta letní, kdy počet jedinců přesahuje hranici 100. Právě v letní sezóně jsou netopýři na Valdštejně tématem hry pro děti, které si mohou na pokladně hradu zdarma vyzvednout pracovní list s různými úkoly. Zároveň je na druhém nádvoří k dispozici vitrína se zajímavostmi právě ze života „valdštejnských netopýrů“.

Těšíme se, až k nám v nové sezóně zavítáte nejenom za hradními netopýry. 

 Netopýři na Valdštejně, obrázek se otevře v novém okně

Mgr. Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch, p. o.


Vytvořeno 20.1.2021 10:01:25 | přečteno 425x | Ing. Klára Preislerová
load