Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Valdštejn umění a tradic

Valdštejn

„Valdštejn umění a tradic“ je název projektu, na jehož realizaci získal hrad Valdštejn grant z Libereckého kraje. Na jednom z nejstarších hradů Českého ráje se v minulosti utvářely tradice, na které chceme navázat i dnes.


Mezi takové patří i Valdštejnská pouť, jejíž historie se píše už od 18. století. Tehdy nechala hraběnka Marie Markéta z Valdštejna upravit areál hradu v katolické poutní místo tím, že vystavěla barokní kapli zasvěcenou sv. Janu z Nepomuku. A právě za tímto českým patronem mířili poté na hrad poutníci, kteří si mučedníka 14. století připomínali. Tuto pěknou tradici oživil hrad Valdštejn v roce 2015, kdy byl zahájen první ročník obnovené pouti. Původně duchovní charakter akce byl rozšířen o pestrý doprovodný program, kde nechyběla hudba nebo divadlo, výtvarné dílny pro děti, stánky s regionálními i řemeslnými výrobky nebo historický kolotoč.

Hudební tradice na Valdštejně sahá hlouběji do minulosti. Romantický hrad uprostřed skal byl v minulosti místem návštěv hudebních skladatelů, herců či spisovatelů. Právě v 17. století nalezl na opuštěném Valdštejně útočiště, coby poustevník, hudební skladatel a varhaník Václav Karel Holan Rovenský. Později v 19. století sem zavítal i Antonín Dvořák nebo Karel Hynek Mácha.  Skladatel J. B. Foerster zde zase v období První republiky vytvořil Pátou symfonii a oratorium Svatý Václav. Malebným okolím se nechal inspirovat i skladatel a dirigent Vít Nejedlý, který následně sepsal tzv. Valdštejnskou suitu. Hrad si oblíbili rovněž písničkář Karel Hašler či prvorepubliková herečka Antonie Nedošinská.

Novou tradicí se stávají vánočně vyzdobené venkovní i vnitřní prostory hradu. Výzdoba důstojně doplňuje připravený kulturní program. Minulý rok to bylo již popáté, kdy mohli návštěvníci vidět slavnostně vyzdobenou vánoční tabuli v rámci expozice „Aehrenthalské Vánoce“ či vánoční dekorace v interiéru kaple.

Ne všechny připravené akce se však mohly z důvodu pandemie a vládních nařízení konat. Zrušeny byly jubilejní dvacátý ročník melodramu „Máj na Valdštejně“ v režii Zdeňka Zahradníka, beseda „Ďábel Valdštejn“ o slavném frýdlantském vévodovi či tradiční Novoroční koncert Hradeckého komorního tucteta. Věříme, že se situace ohledně pořádání kulturních akcí brzy zlepší a lidé si budou moci naplno užít hudební a jiné umělecké zážitky v prostorách tohoto hradu.

 

Mgr. Radim Štícha, Turnovské památky a cestovní ruch, p. o.

 

Logo KULK, obrázek se otevře v novém okně
Vytvořeno 19.4.2021 11:44:37 | přečteno 674x | Ing. Klára Preislerová
load