Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Poslední koncert letošní sezóny v synagoze a malé ohlédnutí

Koncert v synagoze

V neděli 31. října proběhl v synagoze poslední letošní koncert, nazvaný „Večer židovských písní“, v podání zahraničních hostů – zpěvačky a dramatičky Julie Boegershausenové a klavíristy Björna Beweriche. Tohoto zajímavého koncertu se zúčastnilo více jak dvě desítky posluchačů.

Pro běžné prohlídky se synagoga uzavřela již koncem září, nedělní říjnový koncert pak byl závěrečnou třešinkou letošní sezóny. Od června do konce října si tuto kulturní památku prohlédlo přes 2 000 návštěvníků a proběhl zde bohatý kulturní program. Synagoga se zapojila i do několika celorepublikových projektů. Největší akcí, která měla i mezinárodní přesah, bylo položení Kamenů zmizelých, německy Stolpersteine. 

Vzhledem k pandemickým opatřením se v Synagoze nemohly uskutečnit žádné zimní a jarní programy a tak první akcí, která proběhla v synagogálních prostorách, byl koncert klezmerové kapely „Holinky“. Dále se návštěvníci mohli těšit ze srpnového koncertu studentek letních kurzů hry na housle paní Kubánkové nesoucí poetický název „Turnovské fantazie“. V září proběhl v Synagoze koncert spojený s ochutnávkou židovských pokrmů. Jednalo se o vystoupení československého kvarteta hudebníků s názvem „Hudba na talíři“. 

V rámci celorepublikových projektů se synagoga zapojila do každoročně pořádané akce „Den židovských památek“ v srpnu, „Dny židovské kultury“ v září a „Noc literatury“.

IMG 20211031 180842

Na ženské galerii proběhly dvě zajímavé výstavy - od června do července to byla panelová výstava „Uloupené umění“, zabývající se židovským majetkem zkonfiskovaným během 2. sv. války, která byla pořádána ve spolupráci s Centrem pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí 2. světové války. Druhá panelová výstava „Záhadné pouto“ byla k zhlédnutí od srpna do září, popisovala vztahy mezi českým a židovským národem, byla pořádána ve spolupráci s Velvyslanectvím Státu Izrael.

Synagoga byla zapojena i do dvouměsíční letní prázdninové nabídky „Turnovské léto“, v rámci které probíhaly každé úterý speciální rozšířené prohlídky synagogy, bývalé židovské čtvrtí a židovského hřbitova a dvě večerní prohlídky za svitu svící „Magický Turnov“. Nechybělo ani již tradiční jarní a podzimní putování po památkách v rámci turnovských základních škol. 

Nejvýznamnějším projektem, který byl připravován již od loňského roku, bylo slavnostní položení Kamenů zmizelých dne 23. září. Tento pietní akt za účasti rabína, představitelů Města Turnova, zástupců RTM plus Liberec a široké veřejnosti, se setkal s velkým ohlasem.  Další kameny budou položeny na jaře příštího roku.Regionální turistické informační centrum Turnov


Vytvořeno 2.11.2021 21:42:45 | přečteno 142x | marcela.jandova
load