Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Na historické radnici najdete 25 návrhů T. G. M.

Finalisté soutěže T. G. M., autor: M. Jandová

V pondělí 20. června 2022 proběhla vernisáž výstavy 25 návrhů v modelech, které dorazily do výtvarné soutěže města Turnova na zpracování objektu k poctě T. G. Masaryka. K vidění jsou až do 1. července 2022.

Výstava objektů s dokumentací a komentářem autorů je k vidění v prostorách atria turnovské historické radnice. Zavítat můžete kdykoli v době otevření budovy (po, st 7:00—17:00 a út, čt, pá 7:00—15:00) tak, abyste stihli výstavu projít. Přístupná je až do pátku 1. července 2022.


w IMG 3058

w IMG 3072


Výtvarná soutěž na objekt umístěný ve veřejném prostoru pro česká města stále není nic příliš běžného. Jak zmínil starosta města Tomáš Hocke při zahájení vernisáže, myšlenka na podobný projekt v Turnově vznikla už v roce 2018 v rámci výročí 100 let od vzniku Československa. Turnov je totiž jedno z mála českých měst, které hmatatelné připomenutí T. G. M. vůbec nemá. Pak se objevil covid-19 a veškeré aktivity kolem veřejné výtvarné soutěže vcelku pochopitelně utichly. 

Obnovení myšlenky na realizaci podobného objektu přišlo s připomínkou 100 let od návštěvy prvního československého prezidenta v Turnově a v našem regionu vůbec. Byla to jedna z jeho prvních cest po republice v roli prezidenta, při které zavítal třeba i  na turnovskou radnici.   


w IMG 3075


V porotě výtvarné soutěže zasedli zástupci odborné veřejnosti a města Turnov. V úvodu prvních diskuzí se jednalo o tom, jak nastavit pravidla a podmínky soutěže. Zastupitelé pak nastavení soutěže ještě upravili a odhlasovali její podobu. Do soutěže ve stanovené lhůtě nakonec došlo 25 návrhů v modelech, fotografiích a s popisem záměru, včetně rozpočtu realizace.

Porota z 25 návrhů vybírala dva dny, 8 z nich bylo oceněno. V dalším jednání byli vybráni 4 finalisté a z nich potom vítězný návrh. Zveřejnění výsledku vzbudilo velkou diskuzi veřejnosti a názory se různí. Zastupitelstvo města Turnov bude hlasovat 30. června 2022.

Vítězný návrh Pravda roste s námi jeho autor Petr Valer popisuje: 

„Řešení volně pracuje s prvorepublikovým mottem T. G. Masaryka „Pravda vítězí“. Jeho platnost plyne z možnosti ztotožnění se s ideou pravdy, odrážející se v jednání jednotlivce. Prostá funkčnost s jakou nás pravda zasahuje v osobní rovině, ale kontrastuje s jejím filozofickým výkladem a pravda často bývá ohýbána. Cesta k ní se kroutí všelijak. Je na nás, jak se k ní postavíme. Na původní masarykovský výrok odkazuje krátký nápis „Pravda roste s námi“. Tento nápis, umístěný do čela díla (společně s reliéfní bustou T. G. M.), otevírá východisko pro jeho další výklad.


w IMG 3238


Samotné řešení návrhu staví na vertikálním akcentu v podobě sloupu významně vystupujícího z geometrizující struktury. Sloup vychází přímo ze zvlněné části, staví se nad ní a svou důstojnou velikostí tak symbolicky dominuje celé struktuře. Klikatá část se zvedá, přechází v uzel a odkazuje na spletitou povahu pravdy. Je také symbolickým „uzlem na kapesníku“ připomínajícím odkaz T. G. M. a odpovědnost za něj.

Povrch sochy pokrývá nízký reliéf, plasticky příbuzný rostlinným motivům, a umožňuje celkově figurativní výklad díla symbolizující klikatou cestu pravdy, proud síly vitální energie připravené k růstu. Geometricky složitější tvar vhodně doplňuje minimalisticky pojatou fontánu. Svou velikostí a vzdušností zároveň, doplňuje okolní stromový a obohacuje jinak rovný terén parku.“

Více informací k dalším návrhům v soutěži najdete přímo na výstavě v atriu historické radnice, a to do začátku letních prázdnin.


Bc. Marcela Jandová, DiS.


Vytvořeno 22.6.2022 16:43:56 | přečteno 276x | marcela.jandova
load