Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Odešla osobnost města Turnova

Sergěj Solovjev, autor: www.turnovskovakci.cz

S příchodem adventního času mne zastihla smutná zpráva. Ve čtvrtek 25. listopadu 2021 v dopoledních hodinách zemřel ve věku 97 let pan Sergěj Solovjev. Čestný občan města Turnova, dlouholetý předseda Konfederace politických vězňů, zastánce demokratických tradic, statečný člověk, který bojoval usilovně se zvůlí komunistického režimu. 

Narodil se 1. května 1924 v Turnově. Jako mladý voják se v roce 1947 zapojil do zpravodajské činnosti pro USA a již příští rok v květnu 1948 byl zatčen a v pověstné mučírně na pražské Loretě mučen agenty Obranného zpravodajství. Odsouzen byl následně k trestu smrti za vojenskou velezradu a konspiraci. Rozsudek byl později  zmírněn na doživotí. Vězněn byl také jeho bratr Jan, známý sochař a malíř. Pan Solovjev prošel postupně věznicemi v Leopoldově, Opavě, Valdicích. Amnestie v roce 1960 jej osvobodila. Prošel si nelidským týráním a zanechal svědectví o krutosti komunistických lágrů. Po listopadu roku 1989 pomáhal ze všech svých sil napravit křivdy politických vězňů. Působil jako předseda Konfederace politických vězňů a každý kdo potřeboval, tomu pomohl.

Byl osloven prvním polistopadovým starostou Václavem Šolcem, který také poznal zlo komunistického režimu, aby se stal členem zastupitelstva města Turnova. Ale odmítl se slovy: „Nikdy si nesednu za stůl s komunisty ke společnému jednání, to bohužel opravdu nemohu.“

Znala jsem pana Sergěje Solovjeva od poloviny sedmdesátých let, kdy při jednom pro mne osudovém setkání mi předal vzácné a samozřejmě zakázané dokumenty o Miladě Horákové. Jako mladá žena jsem tehdy věděla pouze z rodiny, co se kolem této ženy odehrálo, ale podrobnosti jsem neznala. Od té doby trvalo naše přátelství i s jeho bratrem Janem. 

Bylo mi velkou ctí, že jsem mohla jako zastupitelka města Turnova v roce 2003, pana  Sergěje Solovjeva, společně s Václavem Šolcem, navrhnout čestnými občany města Turnova. Nesmírně jsem si pana Solovjeva vážila a zůstane po mne osobností muže, který byl rovný, opravdový vlastenec a hlavně člověk s velkým srdcem.

Čest jeho památce. 

Eva Kordová, radní a zastupitelka města Turnova

Vytvořeno 28.11.2021 10:44:44 | přečteno 707x | zdenka.strauchova
load