Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Liberecký kraj dokončuje rekonstrukci Muzea Českého ráje v Turnově

Muzeum Českého ráje v Turnově, autor: P. Charousek

Rekonstrukce, která navazuje na úspěšné vybudování expozice horolezectví z roku 2019, byla pro muzeum prozatím největším a nejsložitějším projektem v historii muzea. Dokončuje se tím dlouhodobý investiční proces v turnovském muzeu.

Rekonstrukce domu č. p. 72 je navržena tak, aby byl domu vrácen jeho původní výraz a historická hodnota. „Liberecký kraj své příspěvkové organizace dlouhodobě a systematicky podporuje. Jsem velmi rád, že se podařilo dokončit rekonstrukci Muzea Českého ráje v Turnově, a to zrovna k 750. narozeninám města,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Přestavbou objektu dojde k přesunutí expozice Luminiscence a k rozšíření expozice mineralogie. Do druhého nadzemního podlaží bude umístěn velký multifunkční přednáškový a výstavní sál s technickým zázemím a sociálním zařízením. Na expozici horolezectví bude stavebně napojen sál věnovaný dílu předního českého fotografa hor a horolezců Viléma Heckela, který spolu se svými třinácti kamarády tragicky zahynul 31. května 1970 při expedici pod Huascaránem v Peru. 

„Muzeum Českého ráje se v posledních letech proměňuje v moderní muzejní stánek a otevírá se mnohem více návštěvníkům všech věkových kategorií. Rekonstrukce této budovy bude znamenat, že dáváme muzeu další rozměr. Mimo nové expozice vznikne také sál, ve kterém budou probíhat besedy a nejrůznější akce. Po horolezecké expozici, která přilákala, kromě skalních, úplně nové návštěvníky, bude č.p. 72 novým impulzem pro rozvoj muzea. 


Muzeum Českého ráje v Turnově


Bez skvělých a nadšených lidí by ale žádný kulturní stánek nefungoval dobře a lidé by do něj nechodili. Máme štěstí, že v Muzeu Českého ráje takový tým byl již za vedení Vladimíry Jakouběové. Současný ředitel Jan Prostředník a jeho lidé posouvají muzeum zase o kus dál,“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Přístupy do expozic v muzeu budou bezbariérové s výjimkou suterénních prostor, u kterých s ohledem na památkovou ochranu stavebních konstrukcí nelze bezbariérový přístup stavebně vyřešit. Součásti zrekonstruovaného objetu budou i konzervátorské dílny. Objekt bude mít novou fasádu včetně oken a vstupních dveří. 

Resort investic předpokládá dokončení stavebních prací koncem dubna letošního roku. Náklady na celkovou rekonstrukci se předpokládají ve výši cca 25,5 mil. Kč včetně DPH (etapa I. – III.). Nyní se prověřuje, zda je možné v muzeu vybudovat nádrže, ve které se zadržuje dešťová voda, a instalovat fotovoltaické panely v souladu s nejnovějšími trendy v boji proti klimatickým změnám. 


Oddělení tiskové a vnějších vztahů KÚKL

Vytvořeno 23.1.2023 10:15:32 | přečteno 163x | marcela.jandova
load