Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Družstvo Granát Turnov si letos připomene 70 let existence

GranatTurnov zasazovani c granaty

V roce 1953 vzniklo družstvo umělecké výroby Granát, které je neodmyslitelnou součástí šperkařské historie našeho města.

Na úplném začátku příběhu družstva Granát Turnov byla hrdost turnovských zlatníků, kteří nechtěli po 2. světové válce nechat tento jedinečný skvost upadnout v zapomnění. V tomto období výrobu granátového šperku okrajově zajišťovalo družstvo Soluna. V roce 1953, po odtržení turnovské pobočky, vzniká nové družstvo s názvem Granát, lidové družstvo zlatníkův Turnově, které se specializovalo se na  výrobou šperků s českými granáty a v této produkci pokračuje dodnes. 


ceskégranaty


Rok 1961 přináší rozšíření výrobní kapacity o brusiče drahých kamenů sloučením s družstvem Precious. Ve stejném roce byla otevřena první prodejnu šperků s českými granáty v Turnově na náměstí. Od roku 1966 působí družstvo pod názvem Granát, družstvo umělecké výroby, Turnov a o sedm let později již vlastní ochrannou známku „ Český granát“ a označení „ Český granátový šperk“. 


GranatTurnov prebirani suroviny c granaty

Přebírání suroviny


Významným rokem je pro Granát, družstvo umělecké výroby, Turnov rok 1996, kdy si družstvo pronajímá a posléze odkupuje povrchový důl Podsedice na Litoměřicku a otevírá těžbu granátové suroviny. Toto rozhodnutí bylo stěžejní a dnes je jedním ze základních kamenů úspěchu na trhu. Těžební prostory byly v roce 2019 rozšířeny o lokalitu v Dolní Olešnici v Podkrkonoší. Vytěžená surovina českých granátů se zpracovává pouze pro produkci šperků družstva Granát, družstvo umělecké výroby, Turnov.


Turnov nam Ceskehoraje 1961  prodejna GranatTurnov

Turnovská prodejna Granát 1961


Od založení družstva uběhlo 70 let a turnovský Granát má za sebou řadu úspěchů, získal mnohá prestižní ocenění. Dnes se pyšní sítí svých prodejen, vlastní galerií v Turnově i Muzeem českého granátu v Praze. 

Za úspěchem družstva stojí všichni její bývalí i současní zaměstnanci, spolupracovníci, obchodní partneři. Všem těmto patří velký dík! Budeme se těšit, že letošní významné výročí společně oslavíme na Dni otevřených dveří v sobotu 14. října 2023. Jste srdečně zváni!


Iveta Beránková,

Granát, d. u. v.


Vytvořeno 13.1.2023 10:28:08 | přečteno 332x | marcela.jandova
load