Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Vánoční Valdštejn se líbil

Vánoční Valdštejn, autor: RTIC Turnov

Téměř 2 000 lidí vidělo během sedmi dnů vánoční výzdobu venkovních prostor hradu Valdštejna.

Od 23. až do 30. prosince (kromě prvního vánočního svátku) si zájemci mohli volně prohlédnout vánoční výzdobu v přízemí klasicistního paláce a na druhém nádvoří se dozvědět tradice a zvyky Adventu a Vánoc. Před oltářem ve vyzdobené kapli sv. Jana Nepomuckého byl  k vidění betlém z kukuřičného šustí, který je tvořen více jak 150 figurkami. 23. a 24. prosince si z hradu mohli lidé odnést do svých domovů i Betlémské světlo, které zde pro ně bylo k dispozici v kapličce sv. Jana Křtitele na prvním nádvoří. Betlémské světlo bylo rozdáváno ve spolupráci s turnovskými skauty.

Vánoční Valdštejn

Vánoční Valdštejn

Lidé obdivovali nejen vánoční stromečky bohatě ozdobené mašlemi, ale i slavnostní tabuli, které dominoval prvorepublikový rybí servis a secesní nápojová souprava. Zajímavostí rybího servisu pro 6 osob je, že se ani jeden motiv na talířích neopakuje a na každém z 12 talířů je vyobrazení různých skupinek ryb. „Potěšilo mě, že se lidem vánoční výzdoba líbila a že je nazdobené stromečky či slavností tabule šlechtického rodu Aehrenthalů bude inspirovat pro výzdobu  jejich domácností. Obdivovány byly i plesové šaty prezentující druhorokokovou módu druhé poloviny devatenáctého století, kterými byl interiér doplněn“, podotkla Eliška Gruberová, ředitelka příspěvkové organizace. „Velký pondělní vítr shodil i jeden nazdobený stromeček a rozbilo se několik kouliček. Střepy ale znamenají štěstí“, dodala. Nejvíce lidí, a to 412, přišlo na hrad ve středu, 30. prosince.

Vánoční Valdštejn

Vánoční Valdštejn

Poděkování patří všem návštěvníkům za dodržování potřebných pravidel.

Vytvoření vánoční výzdoby bylo součástí projektu Valdštejn umění a tradic v rámci získaného grantu z Libereckého kraje, který tento projekt finančně podpořil.

Turnovské památky a cestovní ruch p.o.

Vytvořeno 6.1.2021 8:38:58 | přečteno 455x | zdenka.strauchova
load