Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Týden oslav – historie, umění i řemeslo

Staročeské řemeslnické trhy 2022, autor: M. Jandová

Hlavní týden oslav turnovského výročí začal velmi nabitě, pokračoval sportovně a vyvrcholil s tradičním řemeslem, skvělou muzikou i divadlem. Po celý týden bylo z čeho vybírat.

Po sportovním úvodu do Týdne oslav s Turnovskou 750 a Memoriálem Ludvíka Daňka byla na řadě středeční talkshow Turnov je jen jeden s místními rodáky, kterou uspořádalo Kulturní centrum Turnov. Průvodce večerem Petr Vydra si povídal s hosty Václavem Knopem, Jindřichem Šídlem a Luďkem Mádlem. Publikum se u turnovských i neturnovských historek skvěle bavilo a stejně tak při hře Záblesk Společnosti bloumající veřejnosti. 


284067535 7809187595772821 8724845675941410343 n


Čtvrtek 26. května patřil Muzeu Českého ráje a bohaté historii našeho města. Po celý den se odehrávaly komentované prohlídky výstav a expozic, večer se pak promítaly historické filmy z Turnova. A jak čtvrtek patřil historii, tak pátek budoucnosti, protože nesl podtitul Děti Turnovu, Turnov dětem. Dopoledne si svou premiéru před nejmladšími diváky odbyl nový muzikál Základní umělecké školy Turnov s názvem Dlouhý, široký a bystrozraký. Na divadelním představení se podílely hudební, taneční, dramatický i výtvarný obor a společně připravily zábavnou podívanou, která se líbí dětem a v pondělí 30. května při své premiéře pro veřejnost jistě okouzlí také dospělé publikum.


w IMG 2223

w IMG 2235


Tím páteční aktivity pro děti a s dětmi zdaleka nekončily. Celé dopoledne v Daliměřicích patřilo šachu i venkovní akci pro děti v režii ŠK Zikuda Turnov. Odpoledne v KC Střelnice hudebně naplnila ZUŠ Turnov se závěrečnými koncerty svých žáků. V rámci koncertu se oficiálního křtu a představení dočkala unikátní kniha dětských prací Děti Turnovu, a to v přítomnosti starosty, hlavních koordinátorů vzniku knihy i MAP Turnovsko II, které vydání knihy finančně zaštítilo. Ostatně knížka už ve dnech předchozích doputovala ke svým autorů, protože každé z téměř 500 dětí, které se na knížce podílely svým obrázkem nebo literární prací, dostalo přímo ve své škole vlastní výtisk.


w IMG 2273

w IMG 1661

w IMG 2296

w IMG 2335


V pátek 27. května se mimo jiné rozběhl originální závod 250 Českým rájem, který svou trasu právě díky oslavám města posunul směrem k Turnovu. Jedna z předávek štafety se dokonce odehrávala přímo Na Lukách a město Turnov bylo zastoupeno členy jedné ze štafet Tomášem Hockem a Janou Svobodovou.

S víkendem už Týden oslav zamířil k pomyslnému vrcholu, a to s 25. ročníkem Staročeských řemeslnických trhů, které po nucené odmlce opět mohly proběhnout v celé své kráse. V parku u letního kina se opět sešli ti nejzručnější řemeslníci z celé republiky, pódium v parku zaplnily kapely jako Waldovy Matušky, Fleret, Jelen nebo Mňága a Žďorp, pódium v atriu muzea patřilo divadlu a pohádce. Ačkoli během sobotního rána počasí nevěštilo nic dobrého, už během dopoledne se mraky rozpadly a prostor trhů zaplnily stovky a tisíce návštěvníků. Během soboty i neděle si mohly užít kousek oslav Turnova, města tradičního řemesla, ale také hudby, divadla a umění vůbec. Staročeské trhy tak zaznamenaly rekordní návštěvnost.


w IMG 2539

w IMG 2498

w MG 2511

Staročeské řemeslnické trhy 2022


Aby si víkend na pestrosti nic nezadal s víkendem předchozím, který Týden oslav zahájil, z trhů jste mohli zaskočit na den otevřených dveří na Špéře. Nebo v sobotu večer zajít na ojedinělé představení Jaroslav to spískal, které představilo Turnovské divadelní studio A. Marka ve spolupráci s Astmatic philharmonic orchestra a sborem Musica Fortuna jako dárek k výročí města. Původní divadelní hra ze zpěvy s podtitulem Krvavá neděle ve městě nad Jizerou ukázala dějiny Turnova trochu jinak a rozhodně zábavně. 


w IMG 2831

w IMG 2782

Během Týdne oslav si zkrátka každý mohl vybrat, co mu bylo nejbližší. Věříme, že každý našel místo a událost, kam se mohl vypravit a atmosféru oslav zažít. Ať se jednalo o dny otevřených dveří turnovských organizací, sportovní nebo kulturní akce, vedení města Turnov by tímto chtělo poděkovat všem, kdo se na jejich přípravách podíleli.


Logo Turnov750  web1


Děkujeme organizátorům z Kulturního centra Turnov, Městské knihovny Antonína Marka, Muzea Českého ráje, organizace Turnovské památky a cestovní ruch, Žluté ponorky. Velké díky patří také školním týmům v mateřských, základních i středních školách nebo na Základní umělecké škole Turnov, které připravily skvělé dny otevřených dveří, představení a další akce pro dospělé i děti. Svým dílem přispěly také turnovské spolky, které nachystaly sportovní nebo kulturní zážitky od sportovních nebo dětských dnů po koncerty a divadlo.

Díky panu vikáři Václavu Vlasákovi byla sloužena mše za město Turnov a jeho obyvatele vedená Mons. Mgr. Janem Baxantem v kostele narození Panny Marie. Bez finanční podpory partnerů by se pak neobešlo Slavnostní zahájení oslav v letním kině. Děkujeme společnostem Ontex CZ, s. r. o., a Lékárenský holding, s. r. o., za sponzoring ohňostroje a firmě Ohňostroje Pohl za realizaci. 

Podobně musíme poděkovat také všem účinkujícím na slavnostním zahájení i dalších akcích Týdne oslav. V neposlední řadě pak zaměstnancům městského úřadu, kteří se na přípravách a realizaci oslav podíleli nad rámec svých povinností.

Těšíme se na setkání na podzimních oslavách, které připomínku výročí 750 let od první písemné zmínky o městě uzavřou.


Bc. Marcela Jandová, DiS.


Vytvořeno 30.5.2022 14:26:30 | přečteno 597x | marcela.jandova
load