Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Turnovské náměstí zaplnila hasičská technika i hudba

Májová slavnost 2022, autor: Bc. Marcela Jandová, DiS.

Pokud jste se v neděli 8. května vydali na náměstí Českého ráje, zřejmě jste zažili příjemné odpoledne. Plné náměstí prozrazovalo, že o akci byl skutečný zájem.

Pozornost určitě přilákala hasičská technika, která zaplnila obě strany turnovského náměstí. Děti i dospělí mohli proniknout až do útrob zásahových vozidel a většina z nich této možnosti také využila. Historickému útoku hasičské jednotky pak patřila část programu před pódiem. Zasloužené nadšení vzbudilo také krátké vystoupení klientů Fokusu Turnov. Rozproudili atmosféru, kterou následující hudební vystoupení jenom umocnila. 


w IMG 9641

w IMG 9866


Na začátku to byla začínající pop-rocková skupina Vanity, která nastartovala taneční odpoledne před pódiem. Hned vzápětí se o publikum postaraly Waldovy Matušky, se kterými si s očividnou chutí zazpíval také herec Jiří Štrébl. Třetí v pořadí vystoupila mladá turnovská skupina What The Funk, která nadchla stejně jako skupiny před ní.


w IMG 9771

w IMG 9913


Hudební proud kromě vodního proudu z historické hasičské stříkačky proložilo také lovení loděk s kašny. Renovace kašny byla dokončena těsně před Májovou slavností, oficiální spuštění nového provozu plně napuštěné kašny se tak přímo nabízelo. Každý, kdo na náměstí přišel, mohl napsat přání Turnovu k 750 letům, složit ho jako malou loďku a při malém happeningu vypustit na hladinu. Starosta města pak vylosoval pět loděk, jejichž autoři si za svá přání vysloužili výroční dárky v podobě hrnečku, mapy Českého ráje a dalších drobností.


w IMG 9815

w IMG 9713

w IMG 9824


Ostatně malou pozornost si z Májové slavnosti mohl odnést každý, Centrum pro rodinu Náruč rozložilo stánek s výrobou pro maminky, své aktivity představila také knihovna nebo Červený kříž. Krásné předměty bylo možné zakoupit, ať ve stáncích turnovských organizací Slunce všem nebo Fokus nebo na stánku města, kde byl k dostání sortiment s hlavičkou 750. Premiéru měla výroční dvanáctka 750 Pivovaru Rohozec, koupit jste mohli také pivní etikety piva 750, hrnečky, tužky, šnůry na klíče nebo vyšívanou tašku s logem oslav, která je dokonce místním výrobkem z chráněné dílny Invala, v. o. s.


w IMG 9609

w IMG 9777


Odpoledne bylo završeno u pomníku padlých ve Skálově ulici, kde proběhla připomínka Dne vítězství s kladením květin a věnců. Starosta města Tomáš Hocke ve svém projevu připomněl 77. výročí vítězství protifašistické koalice a ukončení 2. světové války v paralele se současnou situací na Ukrajině, kdy uprchlická vlna může připomínat osud řady Čechů, kteří kdysi před válkou prchali na západ. „Stejně jako tehdy pomohla mnoha běžencům z Československa Velká Británie a Spojené státy, tentokrát můžeme být hrdí i my, že občané České republiky a také našeho Turnova, pomohli a pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny s jejich zapojením do běžného života. Jednota Evropy i obyvatel České republiky proti agresi Ruska je mimořádná a také pro budoucnost zcela zásadní. ... Přál bych nám všem, abychom našli podobnou odvahu jako Ti, které si zde dnes 8. května 2022 v Den vítězství a ukončení 2. světové války připomínáme. Aby i oni mohli být hrdí na nás." uzavřel svůj proslov.


w IMG 9951

w IMG 9925


Rádi bychom tímto poděkovali všem partnerům akce, především všem zúčastněným hasičským sborům – HZS Libereckého kraje, Turnov, Malá Skála, Všeň, Karlovice, Příšovice. Děkujeme místním organizacím, které zajistili program i stánky na náměstí – Centrum pro rodinu Náruč, Fokus Turnov, Slunce všem, Městská knihovna Antonína Marka Turnov, Kulturní centrum Turnov. Velké poděkování patří také kapelám, které rozproudili příjemnou zábavu, a jako vždy skvělé moderátorce odpoledne Evě Kordové. Podívejte se na videoreportáž z Májové slavnosti.

Teď už se můžete těšit na další výroční akce. Nezadržitelně se blíží Týden oslav, který v sobotu 21. května v 19 hodin v letním kině zahájí Slavnostní večer s křtem mimořádné knihy Turnov a koncert Podkrkonošského symfonického orchestru pod vedením Martina Hyblera. Podrobnější program Týden oslav najdete zde. Nenechte si to ujít! Bc. Marcela Jandová, DiS.
Vytvořeno 12.5.2022 9:09:01 | přečteno 213x | marcela.jandova
load